Avots: Aptiekāra Žurnāls
Raksta tapšanā izmantots Latvijas Ārstu Žurnāls (1998/5)
Utainība mulsina daudzus
Galvas utis nav ne zema sociālā slāņa, ne netīrības simbols, kā dažreiz mēdz uzskatīt… Ja ģimenē ir bērni, tad mājās atnestas utis nav nekas īpašs. Tāpēc vecākiem jāzina veids, kā cīnīties ar asinssūcēju. Konsultē dermatoloģe Kristīne Azarjana.
Izplatās pie drauga skolēna
Galvas uts garums ir 2–4 milimetri, tās ir pelēcīgi baltas, bez spārniem, iegarenu ķermeni, melniem plankumiņiem pavēderē, smailu galvu un trim pāriem kāju.
Pēc novērojumiem var secināt, ka sievietēm galvas utis sastopamas biežāk nekā vīriešiem, bērniem – biežāk nekā pieaugušajiem, bet meitenēm – biežāk nekā zēniem. Galvas utis ir izveicīgas – tās ļoti veikli pāriet no vienas personas galvas uz otru, ja vien tās tiek saliktas kopā.
Lielākoties galvas utis un gnīdas sastopamas deniņu, pakauša un paura apvidū, taču pastāv iespējamība, ka šos parazītus var atrast arī visā pārējā galvas matainajā daļā un vīriešiem dažreiz arī bārdā. Patiesībā pieaugušās utis ir grūti pamanāmas, bet gnīdas, kas ir cieši piestiprinātas pie matiem ādas tuvumā, saredzamas labāk – diennakts laikā mats izaug vidēji par 0,5 mm, līdz ar to gnīda vai tās apvalciņš (ja oliņa jau ir izšķīlusies) arvien vairāk attālinās no galvas ādas. Īstenībā nezinātājam utis ir grūti atpazīt. Vecāki bieži vien ir pārāk satraukti, kad iedomājas par mājās atnestām utīm. 2000. gadā ASV tika veikts pētījums, kurā par iespējamo bērnu utainību pārliecinājās medicīniski. 35% gadījumu vecāku atnestajos uts paraugos atklājās, ka tās ir blaugznas, kreveles, epiderma, netīrumi. 65% pētījumā iesniegto paraugu patiešām uzrādīja gnīdas vai utis. Tātad – vecāki ne vienmēr spēj objektīvi novērtēt situāciju rūpēs par sava bērna veselību. Kāpēc tas ir slikti? Jo nepareizi tiek sākta ārstēšana.
Kā izskatās utainība?
Parasti utainības gadījumā tiek novēroti galvas ādas sakasījumi, kuros viegli iekļūst streptokoku un stafilokoku infekcija, kādēļ rodas arī strutas. Tas var izskatīties kā zeltaina medus krāsas krevele, folikulīts, reizēm bakteriāla ekzēma. Raksturīgi, ka šādas niezošas vietas ir pakauša, deniņu un aizauss rajonā. Koduma vietas niez tāpēc, ka cilvēks pats tajās iekasa infekciju, jo uts siekalās baciļu nav. Šis parazīts sūc cilvēka asinis no dermas (epidermā asiņu nav), tāpēc rodas niezoša sajūta un cilvēks sāk kasīties. Bieži vien pieaugušie pēc palīdzības uz aptieku vai pie ārsta dodas tikai tad, kad galvas ādā jau ir strutainas kreveles un infekcija izplatījusies ne vien pa galvas mataino daļu, bet arī uz kakla un garu matu nēsātājiem arī uz pleciem.
Mamma un tēti, izlasi!
Līdzīgi raksti
Ziemas mēneši ir laiks, kad visapkārt sabiedrībā ir dzirdams par tukšām klasēm skolās, darba kolektīviem ar pāris stipriniekiem, jo visus pārējos ir noķēris gripas vīruss. Gripa ir nopietna akūta...
Lasīt vairāk
Uz cilvēka galvas vidēji ir ap 100 000 matu, un katru dienu 75 līdz 100 no tiem mēs zaudējam. Ja mati izkrīt pastiprināti, iemesls var būt meklējams dzīvesveidā: nepilnvērtīgs uzturs, pārmērīgs stress...
Lasīt vairāk
Galvas ādas problēmas, matu apjoma samazināšanās, izkrišana un lūšana ir biežākie iemesli, kāpēc cilvēki dodas pie matu speciālistes ģimenes ārstes Ingas Zemītes.
Lasīt vairāk