http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Neglītais rotājums – kārpa

Neglītais rotājums – kārpa

Daži no mums nelielos ādas sabiezējumus uzskata par sīkumu, taču daļai tie ir traucējumi. Lai arī kārpas ir labdabīgs vīrusa izraisīts ādas veidojums, tie ir nepatīkami un nav labvēlīgi pozitīvai pašsajūtai.

Ir apmēram 77 kārpu veidi, tie atšķiras pēc novietojuma un izskata. Parasti kārpas ir ādas krāsā, tās var sajust ar tausti kā sabiezējumu ādā. Dažkārt tās ir tumšas nokrāsas, plakanas un gludas.

Ar kārpām var inficēties cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu, cilvēki, kuriem organisms piesārņots ar toksīniem, kuriem traucēta vairogdziedzera darbība. Ar kārpām pārsvarā inficējas tiešā kontakta ceļā, tās parādās uz bojātas ādas, kur ir nelielas plaisiņas. Bieži tās ir uz pirkstiem, plaukstām, tuvu nagiem. Stipri traucējošas ir pēdu kārpas: pēdām jānotur viss ķermeņa svars, un, ja tur ir kārpa, tā sāp un arī pēc kārpas likvidēšanas tajā vietā ir nepatīkamas sajūtas, cilvēkam staigājot. Lielas neērtības rada kārpas naga valnīša maliņā vai zem naga, no tām ir grūtāk atbrīvoties.

Ja kārpas vienkārši neievēro, pacientiem ar normālu imunitāti tās parasti pēc kāda laika izzūd pašas no sevis. Šis varētu būt iemesls, kāpēc agrākos laikos ticēja maģiskiem kārpu ārstēšanas veidiem.

Ir daudz dažādas metodes, kā likvidēt kārpas – piededzināšana, saldēšana, iznīcināšana ar lāzera palīdzību, tā saukto keratolītisko preparātu lietošana, u.c. Aptiekās ir arī pieejami dažādi preparāti ārīgai lietošanai, kas satur dažādus ķīmiskus aģentus un arī augu valsts (piemēram, struteni), kuri paātrina kārpu likvidēšanu. Jāatceras, ka likvidējot kārpas, ir jāveic arī imunitātes paaugstināšanu un iekšējo orgānu attīrīšanu – aknas, nieres, žultspūsli.

Lai izvairītos no kārpām, jāievēro vienkārši norādījumi, piemēram, neizmantot kopīgus dvieļus ar veselajiem ģimenes locekļiem. Problēmas bērniem rada nagu graušana, kuras dēļ kārpas izplatās ap muti un nagiem. Kārpas uz pēdām bieži iegūst baseinos vai kopējās dušās. Tāpēc veselajiem būtu ieteicams lietot speciālus apavus, bet slimajiem neapmeklēt baseinu, kamēr kārpas nav izārstētas vai izzudušas.

Pavisam noteikti ir jāizvairās no pašdarbības kārpu likvidēšanā – tās nedrīkst spaidīt, durstīt, griezt ar nazi vai žileti. Šādā veidā ir iespējams tikai radīt sev papildus problēmas, ievazājot kādu infekciju. Arī citi izplatītie pašārstēšanās veidi nav ieteicami. Piemērotāko metodi kārpu likvidēšanai palīdzēs izvēlēties ārsts. Jāatceras, ka kārpu likvidēšana ir ilgstošs process un tā laikā ir stingri jāievēro veselības aprūpes speciālistu rekomendācijas. Līdzīgi raksti