Bērna ādas kopšana

Bērna ādas kopšana

Cilvēka āda ir ārkārtīgi sarežģīts mehānisms, kas pilda daudz svarīgu funkciju, tāpēc rūpēties par ādas veselību un normālu tās darbību jāsāk jau kopš mazotnes. Vēl jo vairāk tāpēc, ka jaundzimušā āda ievērojami atšķiras no pieauguša cilvēka ādas (tās aizsardzības mehānismi noformējas tikai ap piecu gadu vecumu) un līdz ar to prasa īpašu pieeju.


Bērna ādai – īpaši kosmētiskie līdzekļi

Prasības bērnu kosmētiskajiem līdzekļiem ir ievērojami stingrākas, nekā parastajai kosmētikai, un tas attiecas uz konservantu saturu, toksiskajām vielām un bioloģiski aktīvajām komponentēm. Un ne velti, jo bērna ādai ir vājāka bazālā membrāna, vājāka sviedru dziedzeru funkcija, bet epidermas skābju un sārmu balanss sasniedz pH līmeni 7,0, kamēr pieaugušajiem tas ir no 4,5 līdz 5,5.

Nosacīti bērnu kosmētikas līdzekļus var iedalīt šādās trīs kategorijās: peldei (putas, gēli, šampūni, ziepes, jūras sāls ar piedevām), ikdienas higiēnai (krēmi, pieniņi, balzami, eļļas) un nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Jāatceras, ka bērnu kosmētikai vajadzētu rūpīgi attīrīt maigo un viegli ievainojamo ādu, normalizēt bērna ādas pH līmeni, pastāvīgi mitrināt un stiprināt, kā arī veidot ciešu aizsargplēvīti pret toksīniem, mikrobiem un sēnītēm – tātad pret visu to, ar ko pieauguša cilvēka āda spēj tikt galā pati.


Kā izvēlēties piemērotāko kosmētiku?

Pirms jebkādu kosmētisko līdzekļu lietošanas nepieciešams konsultēties ar farmaceitu vai ārstu pediatru, kurš apskatīs jūsu bērnu un ieteiks piemērotākos preparātus pret alerģiju, apdegumu vai iekaisumu. Svarīgi atcerēties, ka katra bērna reakcija uz dažādiem kosmētikas līdzekļiem ir atšķirīga, tāpēc ne viss, kas ir labs jūsu draudzenes bērnam, derēs arī pašas bērnam.

Tāpat, pērkot krēmus vai gēlus, ieteicams rūpīgi izlasīt to sastāvu. Vislabāk bērna ādas kopšanai derēs preparāti ar dabiskām augu izcelsmes komponentēm, piemēram, kumelīšu, kliņģerīšu vai sunīšu ekstraktu. Vēlams, lai izvēlētā līdzekļa sastāvā būtu bērna ādas veselībai noderīgie A, C, D un E vitamīni. Pārliecinieties, ka krēmam ir pretmikrobu un pretiekaisuma iedarbība!


Kā lietot īpašos bērnu krēmus?

Bērnu krēmi, kuru sastāvā var būt glicerīns, bišu vasks, minerāleļļas, cinka oksīds, pantenols, augu valsts ekstrakti vai vitamīni, palīdzēs stiprināt ādas aizsardzības funkcijas, kā arī iedarbosies mitrinoši. Taču jebkurā gadījumā pirms kosmētikas līdzekļu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju!

Tātad – pirms krēma ekspluatācijas uz savas rokas pārbaudiet, vai tas būs piemērots bērnam. Uzziediet uz rokas nelielu krēma kārtiņu un pagaidiet 30 minūtes. Ja nav sākusies nieze, apsārtums vai dedzināšana, tad droši varat to izmantot arī bērna ādas kopšanai. Krēmu uz bērna ādas ieteicams uzziest pusstundu pirms iziešanas no mājām, bet pēc atgriešanās ādu jāattīra istabas temperatūras ūdenī. Pēc tam var uzsmērēt nomierinošu pretalerģijas līdzekli.


Kas bērna ādai nepieciešams karstā laikā?

 

Karstā laikā bērnu nepieciešams ielikt vannā vai noskalot siltā dušā, turklāt salīdzinoši bieži – divas līdz trīs reizes dienā. Savukārt brīvā dabā var izmantot ne visai dziļu bērnu baseinu vai speciālu vanniņu, bet jāatceras, ka ūdens temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 38 grādus pēc Celsija. Ja nav nekādas iespējas bērnu nomazgāt, var izmantot mitrās salvetes vai samitrinātu dvieli.

Ar speciālo bērnu eļļu bērna ādu apstrādāt ieteicams tikai vienu reizi dienā pēc peldes vai mazgāšanas. Šī eļļa uz bērna ādas veido īpašu aizsargplēvīti, bet jāatceras, ka bērnu eļļa jāuzsmērē uz sausas ādas. Kas attiecas uz bērna ādai ekstrēmām situācijām, vasaras laikā mājas aptieciņā vienmēr jābūt pieejamam pretodu krēmam, aizsarglīdzeklim pret saules stariem un pretalerģijas krēmam.


Profilakse pret autiņu dermatītu

Izplatītākās briesmas, kas mazuli apdraud pirmajos viņa dzīves mēnešos, ir autiņu dermatīts. Šis ādas iekaisums var rasties kā reakcija uz mehānisku iedarbību autiņu mainīšanas laikā, spiedienu, ādas piebriešanu pēc ilgstoša kontakta ar dabiskajiem izdalījumiem un ziepju atlikumiem. Parasti izpaužas kā ādas apsārtums; reizēm var veidoties pūslīši vai sākties ādas lobīšanās.

Galvenais profilakses līdzeklis pret autiņu dermatītu ir ādas uzturēšana sausā un tīrā veidā. Tas ir atkarīgs ne tikai no aprūpes regularitātes un autiņu kvalitātes, bet arī no bērna ādas individuālajām īpatnībām. Visefektīvāk šādā gadījumā ir izmantot barjerkrēmu – tas noderēs gan dermatīta ārstēšanai, gan profilaksei. Ja mājas apstākļos no tā atbrīvoties neizdodas, nepieciešams vērsties pie ārsta!Līdzīgi raksti

Smago slimību bieds – izgulējums

Ikdiena pēkšņi krasi mainījusies – tuvs radinieks pēc smagas saslimšanas palicis uz gultas. Ķirurgs Kaspars Snippe stāsta, ja izgulējumiem neļauj attīstīties vai laikus tos pamana, no tiem...

Lasīt vairāk


Parūpējies par ādu pavasarī

Strauji tuvojas laiks, kad acīs dzirkstī saule, smaids ir dabiska ikdienas sastāvdaļa no agra rīta līdz vēlam vakaram. Lai smaidu neaizēnotu problēmas ar ādu, ir īstais laiks padomāt, kā to sagatavot ...Lasīt vairāk


Līdz uzvarai pār celulītu

Vai ir iespējams, piemēram, divu mēnešu laikā atbrīvoties no celulīta? Tas atkarīgs no celulīta stadijas. Ja ir pirmās stadijas celulīts (ar aci nesaskatāms, tomēr, saspiežot starp pirkstiem,...

Lasīt vairāk


Kāds ir manas ādas tips?

Ir ļoti grūti atrast sev piemērotu krēmu sejas vai ķermeņa kopšanai. Daudzi izmēģina gan tiešām dārgos, gan lētos, bieži vien to īsto, vienīgo nemaz neatrodot. Kad ne visiem ir iespējama kosmetologa...

Lasīt vairāk


Drudzis bērnam

Viena no biežākajām problēmām, ar ko sastopas ģimenes, kurās aug bērni, ir drudzis. Drudzis ir organisma aizsargreakcija uz infekciju, kas izpaužas kā paaugstināta ķermeņa temperatūra. Par drudzi var ...Lasīt vairāk