http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Gripa

Gripa

Ik ziemu Latviju piemeklē gripas uzliesmojumi. Slimot nevēlas neviens, bet, ja nu tomēr vīruss licis par sevi manīt, svarīgi ir laikus atpazīt simptomus, un zināt vai tā ir parasta saaukstēšanas, vai gripa.

Kā atšķirt gripu no ARS
ARS jeb akūta respiratora saslimšana piezogas klusiņām – vispirms mazliet kņud kaklā, sākas iesnas, asaro acis. Var nedaudz paaugstināties temperatūra. Pēc tam visi minētie simptomi pastiprinās. Turpretī gripa uzbrūk uzreiz un nogāž cilvēku slimības gultā vien stundas laikā. Pēkšņi sākas augsta temperatūra, spēcīgas galvassāpes un laušanas sajūta kaulos. Slimnieku krata drebuļi – spēcīgs karstums mainās ar salšanas sajūtu.

Nekavējoties pie ārsta!
Gripa ir ļoti lipīga slimība, tādēļ ir jādomā ne tikai par sevi, bet arī par apkārējiem. Viens inficēts pasažieris sabiedriskajā transportā var aplipināt 10-15 cilvēkus. Ja jums ir aizdomas, ka esat inficējušies ar gripu, labāk nevis taisnā ceļā doties uz poliklīniku, bet piezvanīt savam ģimenes ārstam un aprakstīt simptomus, lai tad viņš varētu izlemt, vai ir nepieciešama mājas vizīte.
Otrs variants ir izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Mediķi novērtēs jūsu stāvokli un izlems jautājumu par jūsu nogādāšanu slimnīcā. Gripu padara bīstamu tās izraisītās komplikācijas, jo īpaši tad, ja pacientam jau ir nopietnas hroniskas slimības (sirds slimības, cukura diabēts, astma u. c.), kas var novest pat letāla iznākuma. Tādēļ gripas slimniekus nereti hospitalizē. Oficiāli izsludinātas epidēmijas laikā ģimenes ārsta mājas vizītes apmaksā valsts.
Pastāv vēl viens variants – aptieka. Ja jums pēkšņi ir kļuvis slikti, atrodoties darbā, pa ceļam ieejiet aptiekā un izstāstiet par savu pašsajūtu farmaceitam. Arī viņš var veikt jūsu veselības stāvokļa sākotnējo novērtējumu, lai noteiktu, vai jūs ir skārusi gripa vai ARS.

Kā ārstēties un sevi pasargāt
Atgādinām vēlreiz: antibiotikas gripas gadījumā nepalīdz. Ārsts izraksta gripas pacientiem īpašus pretvīrusu preparātus, ko var nopirkt tikai ar receptēm. Savukārt, ja jūs esat veseli, taču gribat sevi pasargāt no varbūtējas saslimšanas, dodieties uz aptieku, lai saņemtu no farmaceita izsmeļošu konsultāciju par visiem nepieciešamajiem preparātiem.

Kās jādara epidēmijas laikā
Pirmkārt, cik vien iespējams, jāizvairās no uzturēšanās vietās, kur pulcējas daudz cilvēku. Jo mazāk cilvēku ir jums apkārt, jo lielākas ir jūsu izredzes nesaslimt. Atlieciet kinoteātru un kafejnīcu apmeklējumus un tamlīdzīgas izklaides uz vēlāku laiku. Ja attālums, kas jums jānobrauc sabiedriskajā transportā nav liels, labāk ejiet kājām.
Lai nesaslimtu ar gripu un neinficētu apkārtējos, klepošanas un šķaudīšanas laikā aizsedziet muti nevis ar plaukstu, bet vienreizējās lietošanas salveti, kura uzreiz jāizmet.
Vai ir vērts valkāt marles masku? Jā, ir. Kaut arī tā pilnībā nepasargās no vīrusa (tas ir pārāk mazs un spēj izkļūt cauri jebkuram audumam), taču samazinās saslimšanas risku, aizsargājot jūs, piemēram, no svešām siekalām, iepirkšanās laikā.
Ir svarīgi pēc iespējas bieži mazgāt rokas, īpaši, atrodoties darbā. Neizmantojiet koplietošanas ziepes, tostarp šķidrās ziepes no dozatora. Uz gripas epidēmijas laiku iegādājieties sev atsevišķu ziepju pudelīti. Tīriet rokas ar dezinficējošām salvetēm, izmantojiet aptiekās piedāvātos šķidros līdzekļus. Un kontrolējiet sevi – neaiztieciet ar rokām seju. Izvairieties no draudzīgiem rokasspiedieniem un apkampieniem darbavietā – paskaidrojiet kolēģiem šādas uzvedības iemeslus, un viņi jūs sapratīs.
Mājās biežāk veiciet mitro uzkopšanu un kārtīgi vēdiniet telpas, jo gripas vīrusu aktivitāti īpaši veicina silts, sauss un sastāvējies gaiss. Šī paša iemesla dēļ nepieciešams bieži mitrināt deguna gļotādas. Tam labi noderēs ūdens aerosoli ar jūras sāli.
Dzeriet vairāk silta šķidruma – vislabāk tēju ar citronu, ingveru, medu, dzērveņu un greipfrūtu ekstraktiem, kuros ir daudz С vitamīna.


Raksts tapis sadarbībā ar ikmēneša žurnālu par dzīves kvalitāti “Veselības noslēpumi”


Līdzīgi raksti