Avots: Žurnāls Aptiekārs
Acīs mēdz iešļakstīties šķidrums vai arī iekrist kāds gruzis... Vai šādas ikdienas traumas acij rada ilgtermiņa bojājumu un ko darīt?
Konsultē oftalmologs Sergejs Osinovecs
Viss ir jāaizskalo
Svešķermenis acī var radīt graušanas sajūtu, acs asarošanu. Ja acī gruzis atrodas ilgstoši, var veidoties arī iekaisums. Tāpēc vienīgais risinājums ir svešķermeni no acs dabūt ārā, ko var izdarīt ar acs skalošanu.
Ja svešķermenis nokļuvis zem augšējā plakstiņa, pašu plakstiņu ir jāprot pacelt, tāpēc šādā situācijā nepieciešama vizīte pie speciālista. Jo ātrāk, jo labāk, lai nerodas iespēja attīstīties infekcijai.
Ja svešķermenis ir zem apakšējā plakstiņa, tad cilvēks actiņu var skalot pats:
Mājās gatavoti acs skalojamie līdzekļi
Šo līdzekļu galvenā atšķirība no tīra ūdens ir dezinficējošā iedarbība.
Kumelīšu vai kliņģerīšu tēja. Ar karstu ūdeni aplej nedaudz kliņģerīšu vai kumelīšu drogu, ļauj šķīdumam ievilkties un, kad tas ir atdzisis līdz istabas temperatūrai, ar vates tamponu skalo aci.
Sālsūdens. Pusi tējkarotes sāls izšķīdina 200 ml ūdens. Izmaisa un 1% sālsūdens ir gatavs.
Vispirms – jānodzēš ugunsgrēks
Ja acī iešļakstījies ķīmisks aģents, piemēram, remontdarbnīcas strādniekiem acīs nokļuvis akumulatora šķīdums, acis uzreiz ir jāskalo ar lielu daudzumu ūdens. Visvienkāršāk to izdarīt, noliecoties zem tekoša ūdens krāna. Ārsts saka – jābūt agresīvai skalošanai ar ūdeni, kas nozīmē, ka nepārtrauktai ūdens plūsmai jābūt 30 minūtes. Šī pirmā skalošana ir ļoti svarīga, jo tā samazina tālāku ķīmisku reakciju acīs. Tēlaini izsakoties – ar tīru ūdeni acī tiek novērsts ugunsgrēks. Taču pēc ķīmisku šķidrumu iekļūšanas acīs un tūlītējas tā izskalošanas uzreiz vajadzētu doties pie ārsta.
Mehānisks pieskāriens
Nereti gadās acī iebakstīt vai nu ar pirkstu, vai kādu priekšmetu. Pirmajā brīdī acī var rasties sausuma sajūta, asarošana un sāpes. Arī šajā gadījumā vispirms actiņa ir jāizskalo. Ja nepatīkamās sajūtas kādu laiku turpinās un/vai kļūst izteiktākas, dodies pie speciālista. Kāpēc? Iespējams, var veidoties radzenes erozija. Visdrīzāk stipras mehāniskas traumas gadījumā būs jālieto speciāla ziede un acī jāpilina kāds medikaments.
Līdzīgi raksti
Acis ar un bez sāpēm var kļūt sarkanas pēkšņi un it kā bez kāda īpaša iemesla. Dažreiz šādi simptomi ir ilglaicīgi, un klients ļoti labi zina, kā šādā situācijā sev palīdzēt. Konsultē oftalmologs...
Lasīt vairāk
Ikvienam cilvēkam, sākot ar 40 gadu vecumu, reizi gadā vajadzētu pie acu ārsta pārbaudīt, ka nav paaugstināts acs iekšējais spiediens, kas ir viena no glaukomas pazīmēm. Konsultē acu ārste Anelija...
Lasīt vairāk
Kā sargāt acis to profesiju pārstāvjiem, kuriem ikdienā nākas daudz lasīt un vērties datora ekrānā? Konsultē acu ārste Ilze Šveiduka
Lasīt vairāk