http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Palīgs pārvietoties

Palīgs pārvietoties

Avots: Aptiekāra Žurnāls  

Opīšiem un omītēm, arī gados jauniem cilvēkiem pēc traumām bieži vien jāizmanto kāds pārvietošanās palīglīdzeklis. Liela daļa no tiem ir nopērkama tieši aptiekās. Kā atrast piemērotāko?

Konsultē ergoterapeite Anita Ezeriņa

Palīglīdzekļi tiek piemeklēti atkarībā no traumas, cilvēka vecuma, koncentrēšanās spējām, svara, dzīvesveida utt.

Spieķis. Veic atbalsta funkcijas, lietošanas laikā izmanto vienu spieķi. Tas jāņem tajā pusē, kura ir cietusi. Piemēram, ja tā ir labā kāja, tad spieķis ir jāņem labajā rokā. Spieķi mēdz būt arī salokāmi, līdz ar to viegli pārnēsājami. Piemērots cilvēkiem, kuriem tas nav visu laiku jāizmanto, jo to var nēsāt līdzi un, kad noieti garāki gabali, var lietot, lai atvieglotu iešanu. Šāds spieķis neatslogo traumēto kāju, bet pēc ilgstošas staigāšanas padara vieglāku iešanu, ja sāk pastiprināties sāpes mugurā.

Tripods un kvadripods. Spieķis uz trim vai četrām atbalsta kājām. Piemērots, ja cilvēkam ir līdzsvara traucējumi, bet nelīdz spieķis, kuram ir viens atbalsta punkts, piemēram, cilvēkam pēc insulta, kad viņš sāk staigāt. Ja palīglīdzekli tur labajā rokā, tas jāizvēlas ar pareizu kājiņu izvietojumu – kājiņas, kas ir tuvāk ķermenim, būs taisnākas, savukārt tās, kas tālāk no ķermeņa, – slīpākas un garākas. Palīglīdzekli turot kreisajā rokā, jāievēro šāds pats princips.

Elkoņa atbalsta kruķis. Piemērots, ja ir kāju traumas. Vienlaikus jāizmanto divi elkoņkruķi, citādi svara sadalījums uz mugurkaulu ir nepareizs un rada risku veidoties mugurkaula vai plecu joslas locītavu deformācijām. Šo kruķu izmantošanai ir vajadzīgas spēcīgas rokas, jo svars praktiski jāpārnes uz rokām.

Padušu kruķis. Ieteicams, ja nav spēka pārvietoties ar elkoņu kruķiem. Staigāšanas rāmis. Izmanto, lai pārvietotos pa līdzenu virsmu. Piemērots gados vecākiem ļaudīm, cilvēkiem ar līdzsvara traucējumiem vai ja ir grūtības noturēt palīglīdzekļus, kas jātur atsevišķi vienā vai abās rokās. Ja cilvēks ar staigāšanas rāmi pārvietojas arī ārpus mājas, piemērots salokāms rāmis. Šiem palīglīdzekļiem ir tā saucamais eņģu princips – cilvēks pārvietojas nevis uzreiz soli uz priekšu, bet gan nedaudz pavirza rāmja vienu pusi, tad otru pusi.

Rolators. Līdzīgi kā staigāšanas rāmis, tikai ar ritentiņiem, sēdvirsmu un bremzēm. Var izmantot arī pēcoperāciju periodā, lai atvieglotu staigāšanu, bet ir jābūt labai līdzsvara reakcijai. Biežāk izmanto, ja problēma ir hroniska, lai atvieglotu staigāšanu un smagumu pārnešanu. Piemēram, iepērkoties veikalā. . Rolatori ir ar trīs un četriem riteņiem. Rotalors ar trim riteņiem ir šaurāks un ar to ērtāk pārvietoties mājas vidē, iebraukt šaurā liftā. Rolatoram ar četriem riteņiem ir sēdvirsma – ja cilvēks piekūst, viņš var apsēsties. Vēl viens labums – tam līdzi nāk arī piestiprināma paplāte, uz kuras var uzlikt šķīvi, krūzi vai ko citu, tādējādi pārvietot priekšmetus.

Neredzīgo jeb baltais taktilais spieķis. Neveic atbalsta funkciju, ar to izzina apkārtējo vidi. Parasti salokāms.

Ortoze. Palīglīdzeklis locītavas fiksēšanai vai tās funkciju atvieglošanai vai aizvietošanai. Ir cietās un mīkstās, funkcionālās un statiskās. Funkcionālās ortozes ir ar atsevišķām kustīgām daļām, bet statiskās – viengabalainas, bez kustīgām detaļām. Lai iegādātos vispiemērotāko, iesaki klientam vispirms aiziet pie speciālista. Kāju ortožu speciālists ir traumatologs, ķirurgs vai fizioterapeits, muguras ortožu – neirologs, neiropatologs vai ķirurgs, roku ortožu – ergoterapeits.

Pērkot ortozi, jānosaka īstais izmērs. Piemēram, mugurai atbilstošo izmēru nosaka, mērot jostas krusta daļu vai krūšu daļu – jāmēra cilvēka ķermeņa apkārtmērs attiecīgajā vietā. Roku ortozēm – rokas diametrs konkrētās locītavas līmenī, piemēram plaukstas pamatne, kāju ortozēm – kājas diametrs virs un zem konkrētās locītavas noteiktā attālumā. Ortozi nevar nopirkt kādam citam cilvēkam, jo tā ir jāuzlaiko. Pazīmes, kad tā neder: spiež, neiet ciet vai nenofiksē locītavu – staigā uz augšu, uz leju. Vai ortozi lietot uz drēbēm vai kailas miesas? Tas atkarīgs no ortozes funkcijas un veida. Muguras ortozes ir stabilizējošas, kas jāizmanto fiziskas piepūles laikā, piemēram, ilgstoši staigājot. Jaunākās paaudzes un modernie materiāli jāliek uz kailas miesas. Tā kā āda svīst, tad ortoze tiek sasviedrēta. Tāpēc cilvēki nereti domā – labāk uzvilkšu krekliņu. Taču tas ir nepareizi, jo krekls sasvīst, ortoze sāk staigāt uz augšu uz leju un nenofiksē vajadzīgo vietu.

Strīdīgs jautājums ir arī par ortožu nēsāšanas ilgumu. No vienas puses, to nevajadzētu izmantot ilgstoši. Dienā ne ilgāk kā 3–4 stundas, citādi sāk slinkot muskuļi, un ortoze veic visu muskuļu darbu. Taču daži jauni pētījumi rāda, ka ortozes var nēsāt visu dienu. Tāpēc katrs gadījums ir individuāls.

Magnētiskā saite. Parasti lieto ceļgalu un locītavu sāpju gadījumā. Šo saišu sastāvdaļas ir magnēti vai citi materiāli, kas uzlabo asinsriti un vielmaiņu konkrētajā locītavā, bet neveic fiksāciju.

Kā regulē augstumu?

Svarīgi, lai palīglīdzeklis ir pielāgojams augumam, jo lielākoties tas veic atbalsta funkciju, lai noņemtu slodzi no, piemēram, traumētās kājas. Vislabāk, ja pareizu spieķa, kruķa vai cita staigāšanas palīglīdzekļa augstumu noregulē speciālists, noteikti var lūgt palīdzību farmaceitam.

Ja cilvēkam ir pārāk augsts spieķis, viņa plecs, kurā viņš to tur, stiepjas uz augšu. Ilgstoši turot šādu nepareiza augstuma spieķi, sāk sāpēt plecs un vēlāk arī mugura. Ja spieķis noregulēts par zemu, tā lietotājs nolieksies uz spieķa pusi, lai atbalstītos uz palīglīdzekļa, un atkal netiks atslogots mugurkauls, līdz ar to radīsies muguras sāpes.

Spieķa, staigāšanas rāmju un rolatora augstumu nosaka šādi: cilvēks, stāvot kājās, gar sāniem brīvi noliek roku – attiecīgā palīglīdzekļa atbalsta rokturim jābūt plaukstas pamatnes locītavas augstumā. Izmantojot padušu kruķus, cilvēks paņem tos padusē – starp padušu bedrīti un padušu kruķi ir jābūt divu pirkstu atstarpei. Elkoņu kruķiem augstums tiek regulēts tā pat kā spieķim, bet ir iespēja noregulēt arī skavas augstumu, kas balstās pret apakšdelmu, atkarībā no apakšdelma garuma.

Neaizmirstiet par uzgaļiem

Spieķiem, elkoņu kruķiem, padušu kruķiem, tripodiem, kvadrapodiem un staigāšanas rāmjiem noteikti jābūt gumijas uzgaļiem gan ziemā, gan vasarā, kas pārvietošanos padara drošāku un stabilāku. Ergoterapeiti iesaka izvēlēties sfēriskos, jo tie nenodilst tik ātri kā plakanie gumijasuzgaļi, turklāt tos iespējams pagrozīt. Kad uzgalis nodilis, tas jāmaina.

Ziemas periodā ir speciāls uzgalis slīdēšanas novēršanai – kā ass metāla robiņš, ko pieskrūvē palīglīdzeklim. Kad ieiet iekštelpās, to iespējams ērti pacelt, lai smailais gals nebojātu grīdas virsmu.

Lai noteiktu atbilstošo gumijas uzgaļa izmēru staigāšanas palīglīdzeklim, ir jānomēra tā diametrs (spieķa, elkoņkruķa, padušu kruķa u.c. ).



Līdzīgi raksti

Vingrojumi nogurušām kājām

Lai atpūtinātu nogurušas un pietūkušas kājas, jānodrošina to normāla apasiņošana un limfas attece. Te noder daudzas aktivitātes, sākot ar pastaigu, iešanu, nūjošanu, skriešanu, – jebkura...

Lasīt vairāk


Tabletītes erekcijai

Vienā no daudzu iemīļotā seriāla Sekss un lielpilsēta sērijām seksuālo attiecību eksperte Samanta aizrāvās ar ideju par populārajām tabletītēm, kas palīdzēs uzturēt vīrieša erekciju. Atšķirībā...

Lasīt vairāk


Statiskās slodzes slimība – osteohondroze

Stīva un sāpoša mugura bijusi teju ikvienam, piemēram, pēc kartupeļu talkas rudenī. Neiroloģe Rūta Jansone skaidro, ka par to nav jāuztraucas, bet, ja sāpes mugurkaulā ir nepārtraukti un rada...

Lasīt vairāk


Satraucošākās neziņas minūtes

Minūte, divas, trīs... Ir brīži, kad tās velkas tik lēni un mokoši, tajās tiek pārdomāta visa līdzšinējā dzīve, izplānota nākotne. Tās ir minūtes, kad tiek gaidīts grūtniecības testa rezultāts....

Lasīt vairāk


Sargi savu sargu!

Mediķi visā pasaulē brīdina: sargi savu imunitāti, jo tieši tā sargā tevi! Bet ko darīt, ja tavā aizsargsistēmā jau izrauti robi un lielie cietokšņa vārti vairs turas tikai uz nieka krampīša?...

Lasīt vairāk


Sāpīgie mezgliņi, par kuriem kautrējas runāt

Konsultējusi P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģe - proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša

Hemoroīdi ir viena no tām slimībām, par kuru daudzi cilvēki kautrējas uzsākt sarunu ar saviem...

Lasīt vairāk


Sāp locītavas jau kopš bērnības

Latvijā ir apmēram 1500 bērnu (līdz 18 gadu vecumam), kuri slimo ar kādu no reimatoloģiskām slimībām. Vieglāk norit akūtie artrīti, kas parasti veidojas pēc kādas infekcijas slimības un locītavās nerada...

Lasīt vairāk


Pirmā palīdzība traumas gadījumā


Konsultē traumatologs ortopēds Dmitrijs Kirejevs

Lasīt vairāk


Pēkšņas muguras sāpes

Tādas, ka nevar ne izkāpt no gultas, ne pieliekties, ne aiziet uz darbu. Kas noticis? Konsultē sertificēta fizioterapeite un masiere Ineta Zaharevska

Lasīt vairāk


Locītavai drudzis?

Arvien biežāk gan jaunus, gan vecus cilvēkus un pat mazus bērnus nomoka locītavu sāpes. Kā sevi pasargāt no nepatīkamajām sajūtām?

Locītavas ir svarīgs mehānisms, lai cilvēka ķermenis varētu pilnvērtīgi...

Lasīt vairāk


Līdz un pēc... trīsdesmit pieci

Ar katru nākamo gadu sievietes ķermenis prasa vairāk uzmanības, pārmaiņu emocionālu pieņemšanu un arī finansiālos līdzekļus tā kopšanai, taču vēlamies atgādināt, ka profilaktiskie izmeklējumi...

Lasīt vairāk


Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla

Katrs desmitais savas dzīves laikā pamanās iedzīvoties kuņģa vai divpadsmit pirkstu zarnas čūlā. Čūlu komplikācijas ir ceturtais biežākais nāves cēlonis Latvijā, liecina Latvijas Gastroenteroloģijas...

Lasīt vairāk


Kā stiprināt imunitāti?


Ja trūkst spēka, ir jārīkojas, lai atjaunotu organisma dabiskās aizsargspējas.
Imūnsistēmas darbību nevajag stimulēt, bet gan regulēt! Ja imūnsistēma darbojas pārāk aktīvi, papildu stimulēšana var sekmēt...Lasīt vairāk


Jaunās māmiņas pašsajūta

Ar krūti barojošas māmiņas bieži vien sūdzas par pastiprinātu matu izkrišanu, nogurumu un citām organisma reakcijām. Zīdīšanas procesā caur pienu mazulim tiek dota imunitāte un spēks. Ko darīt,...

Lasīt vairāk


Insults – negaidīts un bīstams

Smadzenes ir viens no aktīvākajiem cilvēka orgāniem, kas darbojas nepārtraukti. Nesaņemot skābekli un glikozi, smadzeņu šūnas neatgriezeniski mirst. Insulta pacientam palīdzība jāsaņem trīs stundu...

Lasīt vairāk


Cel savu imunitāti

Kad lietu nomaina sals, salnas nomaina lietus un tā visu laiku uz riņķi, ir pēdējais brīdis ķerties klāt savas imunitātes stiprināšanai. Vasarā uzkrātais šādos laika apstākļos ātri izlietojas un to ir...Lasīt vairāk