Tauku dziedzeri taisa pigorus. Seboreja
Avots: Aptiekāra Žurnāls
Seboreja ir viena no grūtāk ārstējamām ādas slimībām. Taču ir mierinājums – pat ja cilvēks neko nedara lietas labā, ap trīsdesmit gadu robežu tā parasti pāriet pati no sevis.
Konsultē dermatoloģe Liene Matuzele
Tauku dziedzeru disfunkcija
Precīzi no latīņu un grieķu valodas tulkojot vārdu seboreja, šī slimība ir tauku tecēšana (seborrhoea, lat. sebum – tauki, + gr. Rhoē – tecēšana). Medicīniski skaidrojot, šī slimība ir tauku dziedzeru disfunkcija, kam raksturīgas kvalitatīvas un kvantitatīvas tauku sastāva pārmaiņas. Tā skar visu organismu kopumā un sākas pubertātes gados, kad veidojas pastiprināta tauku sekrēcija seborejai raksturīgajās vietās – sejas ādā, galvas matainajā daļā, plecu joslā un krūšu ādas un krūšu kaula apvidū. Slimības dēļ cilvēkam ar seboreju tauku sastāvā samazinās brīvo taukskābju līmenis, kas nosaka tauku baktericīdās īpašības un izmaina tauku pH.
Risks saslimt ar seboreju ir cilvēkiem, kuriem ir:
-
dzimumhormonu līdzsvara traucējumi, īpaši, ja tas saistīts ar androgēniem;
-
funkcionāli veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi;
-
hipovitaminoze;
-
nepilnvērtīgs uzturs;
-
kuņģa un zarnu trakta slimības;
-
fokāli perēkļi;
-
pārslodze un atpūtas režīma neievērošana;
-
nepareiza ādas un matu kopšana.
Slimības trīs veidi
Taukainā seboreja. Visbiežāk mēdz parādīties pubertātes laikā. Meitenēm tas ir 10–14 gadu vecumā, bet zēniem, sasniedzot 12–16 gadus. Visbiežāk taukainā seboreja parādās uz sejas un galvas ādā, kad no tauku dziedzeru atverēm izdalās sīki eļļas pilieni, tādēļ seja spīd, bet mati ļoti ātri taukojas. Paplašinātas poras labi redzamas uz deguna, pieres, zoda un vaigiem – ādai ir porains izskats. Ja āda netiek adekvāti kopta, slimība var pāriet arī uz citām seborejiskām vietām. Taču pusaudžus var nomierināt – parasti šīs pazīmes izzūd drīz pēc 20 gadu sasniegšanas, kad organismā noregulējas dzimumhormonu aktivitāte.
Sausā seboreja. Pirmās pazīmes parādās 16–20 gadu vecumā. Šajā gadījumā no tauku dziedzeriem seborejiskajās vietās izdalās blīvas konsistences ādas tauki, kas satur daudz epidermas šūnu. Līdz ar to ir izmainīts tauku ķīmiskais sastāvs. Tauku dziedzeru sekrēts izdalās lēnām un līdzīgi kā bieza ziede visbiežāk pārklāj sejas, dekoltē, krūšu un muguras augšējās daļas ādu. Nereti sejas āda kļūst bieza un to pat ir grūti saņemt krokās. Sausās seborejas slimniekiem slimības skartajās vietās veidojas daudz dažāda izmēra cistu un bieži pievienojas infekcija. Visbiežāk šis seborejas veids izzūd 25–30 gadu vecumā.
Jauktā seboreja. Nav ne taukainā, ne sausā seboreja, tā ir kā pārejas forma starp abiem veidiem. Pirmās pazīmes parasti novēro 12–14 gadu vecumā, kad atklāj taukaino seboreju ar taukainu ādu uz sejas, bet laika gaitā slimība pāriet sausajā seborejā. Izzūd 25–30 gadu vecumā.
Atpazīstam seboreju
Parasti seborejiskās vietās āda kļūst taukaina un spīd, veidojas paplašinātas poras, kurās uzkrājas neizdalījušies tauki, kas ar laiku sabiezē, oksidējas un veido melnus punktus, ko dēvē par melnajām pinnēm. Seborejas slimniekiem mati ātri taukojas, spīd, salīp šķipsnās un ādā rodas taukainas zvīņas.
Izšķir divu veidu melnās pinnes:
-
atvērtās– izspiežot atgādina baltus tārpiņus ar melnu galviņu;
-
slēgtās – minimāli sabiezēts mezgliņš bez saskatāmas mata maisiņa atveres.
Kā strādā tauku dziedzeri?
-
Tauku dziedzeri pilnībā attīstās pubertātes vecumā, tie novietoti blakus mata saknes augšdaļai, ir 0,2–2 milimetrus diametrā un diennakts laikā izdala 15–20 gramus sekrēta. Visvairāk tauku dziedzeru atrodas galvas matainajā daļā, sejas, krūškaula un muguras augšdaļas ādā, bet to nav plaukstu un pēdu ādā.
-
Tauku dziedzera sekrēts ietauko matus un epidermas virsmu, piešķirot ādai elastību, un aizkavē mikroorganismu vairošanos ādā.
-
Tauku dziedzeru darbību regulē seksuālie jeb dzimumhormoni – androgēni. To aktivitāte pubertātes periodā (līdz ar to arī tauku dziedzeru darbība) palielinās.
-
Tauki tiek izdalīti pa tauku dziedzeru izvadkanāliem mata folikulā. Kamēr tauku dziedzeri nav aizsprostoti, vienīgā iespējamā sūdzība ir taukaina sejas āda.
Kā palīdzēt?
Pirmo palīdzību var sniegt farmaceits, novērtējot klienta ādas stāvokli un secinot, ka tā varētu būt seboreja. Var izvēlēties kādu no aptiekās nopērkamajiem ārstnieciskās kosmētikas līdzekļiem. Ļoti svarīgi ir noķert īsto brīdi – pašu sākumposmu, kad parādās pirmie simptomi, lai slimību novērstu. Ja klients ir izmēģinājis aptiekas produkciju un viņam tā nelīdz – simptomi nemazinās vai kļūst vēl izteiktāki, ir nepieciešama dermatologa konsultācija.
Līdzīgi raksti
“Kašķis ir ļoti lipīgs. To iespējams dabūt, pat veikalā pielaikojot mēteli, ko vilkusi inficēta kliente,” saka dermatoloģe Tatjana Mileika.
Lasīt vairākStrauji tuvojas laiks, kad acīs dzirkstī saule, smaids ir dabiska ikdienas sastāvdaļa no agra rīta līdz vēlam vakaram. Lai smaidu neaizēnotu problēmas ar ādu, ir īstais laiks padomāt, kā to sagatavot ...Lasīt vairāk
Ja rētas izdaiļo vīrieti, jauka dzimumzīmīte koķetāku padara sievietes veidolu, tad kārpas nekad nav raisījušas pat attāli pozitīvas emocijas. Visi vēlējušies pēc iespējas ātrāk un klusāk no ...
Lasīt vairāk
Vai ir iespējams, piemēram, divu mēnešu laikā atbrīvoties no celulīta? Tas atkarīgs no celulīta stadijas. Ja ir pirmās stadijas celulīts (ar aci nesaskatāms, tomēr, saspiežot starp pirkstiem,...
Lasīt vairāk
Dedzināšanas sajūta aiz krūšu kaula, kakla sāpes, atraugas, rīšanas, miega un citi traucējumi – tik dažādi var izpausties gastroezofageālā atviļņa slimība, ko gan reti kurš atpazīst. Visbiežāk,...
Lasīt vairāk
Ir ļoti grūti atrast sev piemērotu krēmu sejas vai ķermeņa kopšanai. Daudzi izmēģina gan tiešām dārgos, gan lētos, bieži vien to īsto, vienīgo nemaz neatrodot. Kad ne visiem ir iespējama kosmetologa...
Lasīt vairāk
Nevienam nav noslēpums, ka vitamīnus var saskaitīt tāpat kā alfabētu – ir gan A, gan, B, gan C un K, gan citi vitamīni. Lai veiktu ikdienas funkcijas, cilvēka ķermenim nepieciešami tauki...
Lasīt vairāk
Cilvēka āda ir ārkārtīgi sarežģīts mehānisms, kas pilda daudz svarīgu funkciju, tāpēc rūpēties par ādas veselību un normālu tās darbību jāsāk jau kopš mazotnes. Vēl jo vairāk tāpēc, ka jaundzimušā...
Lasīt vairāk