http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Utainība mulsina daudzus

Utainība mulsina daudzus

Avots: Aptiekāra Žurnāls

Raksta tapšanā izmantots Latvijas Ārstu Žurnāls (1998/5)

Utainība mulsina daudzus

Galvas utis nav ne zema sociālā slāņa, ne netīrības simbols, kā dažreiz mēdz uzskatīt… Ja ģimenē ir bērni, tad mājās atnestas utis nav nekas īpašs. Tāpēc vecākiem jāzina veids, kā cīnīties ar asinssūcēju. Konsultē dermatoloģe Kristīne Azarjana.

Izplatās pie drauga skolēna

Galvas uts garums ir 2–4 milimetri, tās ir pelēcīgi baltas, bez spārniem, iegarenu ķermeni, melniem plankumiņiem pavēderē, smailu galvu un trim pāriem kāju.

Pēc novērojumiem var secināt, ka sievietēm galvas utis sastopamas biežāk nekā vīriešiem, bērniem – biežāk nekā pieaugušajiem, bet meitenēm – biežāk nekā zēniem. Galvas utis ir izveicīgas – tās ļoti veikli pāriet no vienas personas galvas uz otru, ja vien tās tiek saliktas kopā.

Lielākoties galvas utis un gnīdas sastopamas deniņu, pakauša un paura apvidū, taču pastāv iespējamība, ka šos parazītus var atrast arī visā pārējā galvas matainajā daļā un vīriešiem dažreiz arī bārdā. Patiesībā pieaugušās utis ir grūti pamanāmas, bet gnīdas, kas ir cieši piestiprinātas pie matiem ādas tuvumā, saredzamas labāk – diennakts laikā mats izaug vidēji par 0,5 mm, līdz ar to gnīda vai tās apvalciņš (ja oliņa jau ir izšķīlusies) arvien vairāk attālinās no galvas ādas. Īstenībā nezinātājam utis ir grūti atpazīt. Vecāki bieži vien ir pārāk satraukti, kad iedomājas par mājās atnestām utīm. 2000. gadā ASV tika veikts pētījums, kurā par iespējamo bērnu utainību pārliecinājās medicīniski. 35% gadījumu vecāku atnestajos uts paraugos atklājās, ka tās ir blaugznas, kreveles, epiderma, netīrumi. 65% pētījumā iesniegto paraugu patiešām uzrādīja gnīdas vai utis. Tātad – vecāki ne vienmēr spēj objektīvi novērtēt situāciju rūpēs par sava bērna veselību. Kāpēc tas ir slikti? Jo nepareizi tiek sākta ārstēšana.

Kā izskatās utainība?

Parasti utainības gadījumā tiek novēroti galvas ādas sakasījumi, kuros viegli iekļūst streptokoku un stafilokoku infekcija, kādēļ rodas arī strutas. Tas var izskatīties kā zeltaina medus krāsas krevele, folikulīts, reizēm bakteriāla ekzēma. Raksturīgi, ka šādas niezošas vietas ir pakauša, deniņu un aizauss rajonā. Koduma vietas niez tāpēc, ka cilvēks pats tajās iekasa infekciju, jo uts siekalās baciļu nav. Šis parazīts sūc cilvēka asinis no dermas (epidermā asiņu nav), tāpēc rodas niezoša sajūta un cilvēks sāk kasīties. Bieži vien pieaugušie pēc palīdzības uz aptieku vai pie ārsta dodas tikai tad, kad galvas ādā jau ir strutainas kreveles un infekcija izplatījusies ne vien pa galvas mataino daļu, bet arī uz kakla un garu matu nēsātājiem arī uz pleciem.

Mamma un tēti, izlasi!

  • Māci, ka katram ir sava ķemme, cepure un citas ikdienas lietas. Personiskās higiēnas ievērošana samazina iespējamību iegūt utis. Šos parazītus var pārnēsāt arī ar matu sprādzi, lenti, ruļļiem, parūku, ķiveri, šalli.
  • Ja atklāj, ka bērnam ir utis, nekrīti panikā. Tas tā nobiedē mazo, ka viņam var rasties emocionāla spriedze un veidoties kompleksi. Vislabāk bērnam izstāsti, kas tās ir, un viņu nomierini.
  • Visas bērna drēbes, kas viņam bijušas mugurā pēdējo 2–3 diennakšu laikā, kā arī gultas veļu izmazgā karstā ūdenī. Pēc mazgāšanas tās arī izgludini, jo karstumā uts iet bojā. Ideāli, ja mājās paklājus un citas mīkstās virsmas iztīra ar karstā ūdens vakuuma putekļusūcēju.
  • Amerikas Pediatru akadēmija (American Academy of Pediatrics ) publicējusi informāciju, ka nepieciešams tīrīt visas virsmas un lietas, ar kurām inficētajai personai ir bijis kontakts pēdējās 24–48 stundas. Visu to, ko nevar izmazgāt, kā arī mīkstās rotaļlietas, var salikt lielā plastmasas maisā un uz pāris nedēļām tam aizsiet galu. Paēdusi galvas uts ārpus saimnieka var izdzīvot 55 stundas, tāpēc šajā laikā, kad tās būs iespundētas bezgaisa telpā, izdzīvošana ir minimāla.
  • Ja utainība konstatēta mācību gada laikā, par to vajadzētu informēt klases vai bērnudārza grupas audzinātāju. Ja pēc vasaras nometnes – par to vajadzētu pastāstīt to draugu vecākiem, kuri arī bija šajā nometnē.
  • Ārstēšanās laikā skolēns var turpināt apmeklēt stundas un citas aktivitātes.
  • Nelieto tautas līdzekļus, jo tie ir ne vien neefektīvi un neērti lietošanā, bet arī grūti izmazgājami no matiem un galvas ādas.Līdzīgi raksti

Slimība, kas „nogāž” daudzus

Ziemas mēneši ir laiks, kad visapkārt sabiedrībā ir dzirdams par tukšām klasēm skolās, darba kolektīviem ar pāris stipriniekiem, jo visus pārējos ir noķēris gripas vīruss. Gripa ir nopietna akūta...

Lasīt vairāk


Skaistākā galvas rota - mati

Uz cilvēka galvas vidēji ir ap 100 000 matu, un katru dienu 75 līdz 100 no tiem mēs zaudējam. Ja mati izkrīt pastiprināti, iemesls var būt meklējams dzīvesveidā: nepilnvērtīgs uzturs, pārmērīgs stress...

Lasīt vairāk


Man izkrīt mati!

Galvas ādas problēmas, matu apjoma samazināšanās, izkrišana un lūšana ir biežākie iemesli, kāpēc cilvēki dodas pie matu speciālistes ģimenes ārstes Ingas Zemītes.

Lasīt vairāk