http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Jaunās māmiņas pašsajūta

Jaunās māmiņas pašsajūta

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Ar krūti barojošas māmiņas bieži vien sūdzas par pastiprinātu matu izkrišanu, nogurumu un citām organisma reakcijām. Zīdīšanas procesā caur pienu mazulim tiek dota imunitāte un spēks. Ko darīt, lai tā visa nepietrūktu pašai māmiņai?

Krūts barošanas eksperte Diāna Zande stāsta – zīdīšana ir došana, un, lai būtu ko dot, māmiņai sevi tēlaini ir jāiztēlojas kā pilnu trauku, jo no tukša tam nebūs ko dot.

Pastiprinātu matu izkrišanu piedzīvo gandrīz katra māmiņa. Tas ir tādēļ, ka grūtniecības laikā mati praktiski nemaz nemainījās. Pēc dzemdībām organismā notiek straujas hormonālā līdzsvara izmaiņas, un tas skar arī matus. Galvenais, nevajag satraukties, jo šis process ir pārejošs. Tad, kad atjaunosies dabiskais hormonu līdzsvars, atjaunosies arī matu biezums.

Tauku rezerves – enerģijas avots

Zīdot mazuli, ir reāla iespēja zaudēt grūtniecības laikā klāt nākušos liekos kilogramus, jo uzkrātās tauku rezerves tiek izmantotas kā enerģijas avots zīdīšanas procesā. Ar krūti barojošai māmiņai nevajadzētu badoties vai ievērot stingru svara samazināšanas diētu, jo organismam tā ir papildu slodze. Diāna Zande uzsver, ka māmiņai ir jādomā par to, ko ēd, priekšroku dodot kvalitātei, nevis kvantitātei. Piemērotākais ir vienkāršs un sabalansēts uzturs. Svarīgi ir arī ieklausīties sevī, jo organisms pats pateiks priekšā, ko vajag. Piemēram, tas, ka ļoti kārojas kūciņu, nozīmē, ka organismam ir nepieciešama papildu enerģija, un to visideālākā veidā papildinās ogļhidrāti, kas atrodami pilngraudu produktos un augļos. Pamatprincips ir tāds, ka zīdīšanas laikā pa drusciņai drīkst baudīt visus tos pārtikas produktus, kas garšojuši līdz šim. Ja liekas, ka kāds no produktiem varētu būt bijis nelabvēlīgas mazuļa reakcijas iemesls, sākumā centies no tā izvairīties vismaz divas nedēļas. To atsākot lietot, bērns īpaši jāvēro, un, ja viņa stāvoklis pasliktinās, no šā produkta vajadzētu atteikties.

Sava pieeja vitamīniem

Barojot bērniņu ar krūti, sieviete zaudē daudz uzturvielu, kuras var uzņemt gan ar pārtiku, gan speciāliem barojošām māmiņām domātiem vitamīnu kompleksiem. Ja trūkst vitamīnu, minerālvielu vai svarīgu taukskābju, to izjūt ne vien mammas organisms, bet mainās arī piena kvalitāte.

Ja māmiņu barošanas laikā moka nogurums, ādas sausums un sāk pastiprināti izkrist mati, pie jaunas vitamīnu kūres ķerties nevajadzētu. Viens variants – turpināt lietot tos pašus vitamīnus, kas tika lietoti grūtniecības laikā. Tie ir savā ziņā pierasti arī mazulim, un, uzņemot tos ar pienu, alerģija neveidosies. Otrs variants – īpašus vitamīnus ādas skaistumam, kā arī matu un nagu stiprumam var sākt lietot uzreiz pēc zīdīšanas beigšanas.

Sevi iepriecināt!

Svarīgi ir atpūsties un pēc iespējas vairāk gulēt. Šajā periodā vajag izbrīvēt laiku un sevi iepriecināt. Vai tā ir smaržīga vanna, nagu lakošana vai vienkārši mierīga pabūšana ar sevi. Tāpat seko līdzi, lai paralēli zīdīšanai nav pārāk liela slodze mājas darbos vai mācībās augstskolā. Papildu slodze ir arī gados vecākām māmiņām un tām, kurām ir bērni ar mazu vecuma starpību, jo, uzreiz iznēsājot un barojot vēl vienu mazuli, organisma rezerves būs vairāk izsīkušas.

Ar krūti barojošas māmiņas pamatēdienkarte

Graudaugi, piemēram, rīsi, auzas, griķi, mieži. Tajos ir maz tauku un daudz šķiedrvielu, kas ar salīdzinoši mazu kaloriju daudzumu veiksmīgi rada sāta sajūtu. Ir pētījumi, kas pierāda, ka, ikdienas uzturā lietojot pilngraudu izstrādājumus, iespējams izsargāties no daudzām hroniskām saslimšanām.

Dārzeņi, augļi un ogas. Ņem gan vērā, ka, piemēram, kāposti, tomāti, sīpoli, zemenes, vīnogas un citrusaugļi zīdainim var izraisīt vēdersāpes, tāpēc ieteicams ēst pa mazām porcijām un vērot mazuļa pašsajūtu. Pilnīgi atteikties no augļiem un dārzeņiem nevajadzētu, jo tie ir vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu avots. Ja ēdienkartē nav iespēju iekļaut svaigus dārzeņus, droši var izvēlēties, piemēram, saldētos, ko var sagatavot gan vārot, gan tvaicējot.

Piena un skābpiena produkti. Tajos ir olbaltumvielas un kalcijs, kas šajā laikā ir vajadzīgs gan māmiņai un mazulim, lai nodrošinātu veselīgu kaulu un zobu attīstību. Ja māmiņai ir problēmas ar lieko svaru, ieteicams priekšroku dot vājpienam un piena produktiem ar mazu tauku daudzumu. Īpaši vērtīgi ir skābpiena produkti ar bifido un biolakto baktēriju piedevām, jo tie uzlabo gremošanas sistēmas darbību.

Liesa gaļa, zivis, pākšaugi. Satur daudz olbaltumvielu, dzelzi. Liesas gaļas un zivju ēdienus ēdienkartē vajadzētu ietvert vismaz 2–3 reizes nedēļā. Savukārt atturēties vajadzētu no kūpinājumiem, desām un cīsiņiem, jo tajos ir daudz holesterīna un sāls. Gatavojot gaļu, visus redzamos taukus vēlams nogriezt.

Ieteicams izvēlēties tā saucamos labos taukus (piemēram, treknās zivis, kvalitatīvu olīveļļu, riekstus, avokado). Vēlams atteikties no margarīna, trekna krējuma un pusfabrikātiem. Taukiem nevajadzētu būt vairāk kā 30% no kopējā pārtikas apjoma.

Sāls un cukurs – minimāli. Pārāk daudz sāls uzturā var apgrūtināt liekā šķidruma izvadīšanu un radīt tūskas. Daudziem ikdienā lietotiem produktiem jau ir pievienots sāls. Īpaši daudz sāls žāvējumos, konservos un marinētos produktos, no kuru lietošanas ieteicams atturēties. Sāls patēriņam dienā nevajadzētu būt lielākam par pieciem gramiem. Ēdiena garšu var uzlabot ar svaigiem vai kaltētiem garšaugiem un garšvielām. Savukārt cukura daudzumu uzturā vajadzētu ierobežot, jo tas var veicināt gāzu veidošanos mazuļa gremošanas traktā. Arī tā aizvietotāji, piemēram, saharīns, ciklamāts un aspartams, nav pieskaitāmi pie veselīgiem produktiem.

Vismaz divi litri šķidruma dienā. Vislabākā izvēle ir tīrs ūdens vai nesaldinātas zāļu tējas. Ar krūti barojošas māmiņas organismam ir pastiprināta vajadzība pēc šķidruma, jo bērns caur pienu uzņem arī ūdeni. No kafijas, melnās un zaļās tējas gan labāk atturēties, jo šajos dzērienos ir stimulējošas vielas un mazulis var slikti gulēt.Līdzīgi raksti