Izprast bērniņa ziņojumus

Izprast bērniņa ziņojumus

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Kas notiek ar zīdainīti, kad viņš raudādams sūdzas? Vai viņam sāp vēderiņš, viņu kaut kas satraucis vai vienkārši ilgojas pēc mīļiem un nomierinošiem glāstiem?

Periods, kas jāpārdzīvo

”Es kopš bērna viena mēneša vecuma katru dienu dzeru fenheļa tēju, kas paredzēta maziem bērniem (ar ķimeņu piedevu), un mazo nav mocījušas ne vēdersāpes, ne kolikas. Piena produktus arī nelietoju.” ”Mums arī ir kolikas un cieta vēdera izeja, ik pa laikam nākas taisīt klizmiņu, jo bērniņš mokās.” ”Manam puikam kolikas bija pirmajā mēnesī, tad izšķīdināju ūdenī jogurta kapsulu un devu nedaudz padzerties, palīdzēja labi.” Tie ir daži no jauno māmiņu satraukuma pilnajiem vēstījumiem par viņu zīdainīšu vēdera veselības problēmām, ar kurām viņas savā starpā dalās interneta portālos. Daļa māmiņu arī atzīst, ka mazuļa koliku novēršanā nav palīdzējusi ne masāža, ne punča sildīšana, ne vingrošana, ne šūpošana... Un tas viss vilcies trīs mēnešu garumā. Savukārt sešus mēnešus jaunā bērna māmiņa citām novēl turēties un šo smago periodu vienkārši pārdzīvot.

Kas notiek?

Tiek uzskatīts, ka gandrīz piektā daļa zīdaiņu, kuri vecāki par trim četrām nedēļām, cieš no zarnu kolikām. Bērniņš, kuram ir kolikas, raud, pievelk kājas pie vēderiņa, kas kļuvis cietāks un uzpūties, mētā rociņas. Koliku lēkmes var būt vairākas reizes dienā, parasti noteiktā laikā, piemēram, pēcpusdienās vai naktīs. Māmiņām šādos gadījumos iesaka zīdaini pēc ēdināšanas paturēt vertikālā stāvoklī, mainīt viņa pozu, krūts barošanas laikā viņa vēderiņam var pielikt siltu apliekamo (jābūt drošiem, ka nav iekaisuma procesa) vai to pamasēt. Māmiņai, kura baro bērnu ar krūti, iesaka lietot fenheļa tēju, kas kopā ar pienu nonāk bērna organismā un mazina spazmas.

Tomēr tāpat kā jebkuru citu zīdaiņa veselības problēmu gadījumā arī par vēderiņu labāk pastāstīt ģimenes ārstam.

Parasti min vairākus iemeslus, kas zīdaiņiem var izraisīt koliku rašanos.

Pārlieku liels gāzes un/vai gaisa daudzums mazuļa zarnās. Gāze vai gaiss zarniņās var nokļūt vai nu ēšanas laikā, sarijoties gaisu, vai arī ja savairojušās gāzi ražojošās baktērijas. Šādā gadījumā zīdainim, kuram ir kolikas, būs arī vēdera burkšķēšana un pūšanās, bet pēkšņās nepatīkamās sajūtas radīs palielinātais gāzes daudzums, kas iestiepj zarnu sieniņu.

Zīdainim ir nenobriedusi nervu sistēma, kas var dažādi reaģēt uz apkārtējās vides kairinājumiem – trokšņiem mājās, svešiem cilvēkiem. Satraukums, ko jūt bērniņš, var izpausties ar koliku simptomiem. Kolikas bieži sākas pēcpusdienā, jo šajā laikā mazulis var būt noguris no apkārtējās vides pārlieku daudzajām skaņām.

Pārtikas produktu (piena cukura, piena olbaltumu) nepanesība. Mātes uzņemtie pārtikas produkti, kas olbaltumvielu daļiņu veidā caur mātes pienu nonāk mazuļa gremošanas sistēmā, var radīt vai pastiprināt kolikām raksturīgos simptomus.Līdzīgi raksti

Mazuļa revolucionārais gads

Lai arī piedzimstot bērniņš vēl neprot runāt, viņš dzird, redz un jūt visu, kas notiek visapkārt! Kā mazulim klājas lielajā krāsu un skaņu pilnajā pasaulē? Daudzas lietas, kas pieaugušajiem šķiet...

Lasīt vairāk