http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Glaukoma tuvplānā

Glaukoma tuvplānā

Avots: Žurnāls Aptiekārs 

Ikvienam cilvēkam, sākot ar 40 gadu vecumu, reizi gadā vajadzētu pie acu ārsta pārbaudīt, ka nav paaugstināts acs iekšējais spiediens, kas ir viena no glaukomas pazīmēm.

Konsultē acu ārste Anelija Šugajeva

Paaugstināts acs iekšējais spiediens izraisa redzes nerva bojāeju

Glaukoma ir hroniska un progresējoša acs saslimšana. Tai galvenokārt raksturīga acs iekšējā spiediena paaugstināšanās, redzes lauka sašaurināšanās, kā arī redzes nerva izmaiņas un redzes pasliktināšanās līdz pat pilnīgam aklumam. Ja redzes nervs gājis bojā, redzes zudumu atjaunot nav iespējams.

Lielākoties ar glaukomu slimo cilvēki pēc 40 gadu vecuma (2% iedzīvotāju, pēc 70 gadu vecuma saslimstība pieaug 3,5 reizes). Laikus vēršoties pie acu ārsta, ar speciāliem ārstnieciskajiem līdzekļiem (acu pilieniem) slimības progresēšanu iespējams apturēt, taču ne izārstēt. Nereti, neraugoties uz medikamentozo terapiju, lāzerprocedūrām vai slimās acs ķirurģisko operāciju, redzes nerva bojāšanos nav iespējams apturēt, un cilvēks zaudē redzi.

Kas nepieciešams, lai nodrošinātu nemainīgu acs iekšējo spiedienu? Svarīgi, lai acī izstrādātā un no tās izdalītā šķidruma daudzums būtu līdzsvarā. Iekšējais spiediens var paaugstināties, ja izstrādājas pārāk daudz acs šķidruma vai arī acs drenāžas sistēmas izmaiņu dēļ rodas problēmas ar tā pareizu izvadīšanu. Paaugstināts acs iekšējais spiediens izraisa redzes nerva bojāeju.

Dažādu formu glaukomas noris atšķirīgi

Ir divu veidu glaukoma – atvērta kakta glaukoma un slēgta kakta glaukoma.

Atvērta kakta glaukoma ir visizplatītākā un arī bīstamākā, jo nav īpaši izteiktu simptomu, piemēram, cilvēks var nejust acs iekšējā spiediena paaugstināšanos un redzes pasliktināšanos vienā acī (glaukoma nesākas vienlaikus abās acīs).

Atsevišķos gadījumos acs iekšējais spiediens var būt nemainīgs (nepaaugstināts), tomēr glaukoma progresē – gan pasliktinās redze, gan sašaurinās redzes lauks, gan atrofējas redzes nervs, jo ir asinsapgādes traucējumi acī, drenāžas sistēmā un redzes nervā. Glaukomas attīstību var veicināt arī asinsrites traucējumi miega un citās artērijās. Savam asinsvadu stāvoklim noteikti jāseko līdzi un, ja nepieciešams, jālieto asinsriti uzlabojošie ginka preparāti vairākas reizes gadā kursa veidā.

Aizvērta kakta glaukomai raksturīgas lēkmes, kuru laikā slimajā acī strauji paaugstinās iekšējais spiediens, tā ļoti sāp, ir galvassāpes, pasliktinās redze, ap gaismas avotiem redzamas varavīksnes krāsas. Slimniekam var būt slikta dūša, vemšana un vispārējs vājums. Svarīgi šīs lēkmes nesajaukt ar migrēnu, meningītu, gripu un citu slimību lēkmēm, jo cilvēks sūdzas par galvassāpēm, sliktu dūšu un vājumu, nevis par aci. Lai iespējami ātrāk sniegtu palīdzību – pazeminātu acs iekšējo spiedienu, kas izraisa minētās sūdzības, pacientam jāveic operācija (piemēram, lāzeroperācijas laikā radzenē izveido atverīti, panākot acs iekšējā spiediena pazemināšanos).

Glaukoma var būt arī iedzimta vai sekundāra, kad tā ir sekas citām acs saslimšanām.

Sākuma terapija vienmēr ir medikamentoza

Atvērta kakta glaukomas pacientiem vienmēr sākumā iesaka pilienus acs iekšējā spiediena pazemināšanai. Tie var būt dažādu grupu preparāti, piemēram, acs šķidruma izstrādes samazināšanai vai tā atteces palielināšanai. Tiek lietoti arī imūnterapijas un kombinētās terapijas acu pilieni. Vienam pacientam vienā acī var nākties pilināt pat trīs dažādus acu pilienus.

Diemžēl šiem preparātiem ir blakusparādības. Beta blokatoru preparāti ietekmē sirdsdarbību un bronhus, un tos nedrīkst pilināt cilvēki ar sirds ritma traucējumiem vai astmas slimnieki, jo var būt bronhu sašaurināšanās un asinsvadu bloķēšanās. Viņiem jālieto cita preparātu grupa.

Pilieni var izraisīt arī jau esošas kataraktas progresēšanu, acs zīlītes sašaurināšanos, acs iekšējā šķidruma izstrādes samazināšanos. Var rasties hronisks konjunktivīts un sausās acs sindroms, kad vienlaikus ar glaukomas acu pilieniem jālieto mākslīgās asaras. Cilvēkiem ir grūtības ievērot stingri noteiktos laika intervālus starp pilināšanām.

Lāzerprocedūras

Var būt arī tā, ka pilieni tomēr nepalīdz pazemināt acs iekšējo spiedienu. Ko darīt tādā gadījumā? "Ja, neraugoties uz medikamentozo terapiju, acs iekšējais spiediens saglabājas palielināts un turpinās tā negatīvā ietekme uz redzes nervu, lāzerprocedūras laikā uzlabojam drenāžas sistēmu slimajā acī, un spiediens pazeminās," stāsta acu ārste A. Šugajeva.

Lāzerkoagulācijas procedūra tiek veikta ambulatori, un tā ir nesāpīga.

Pēc lāzerprocedūras pacientam jālieto acu pilieni, lai nebūtu blakusparādību, un nespecifiskie acu pilieni.

Tomēr ne ar pilieniem, ne lāzerprocedūrām glaukomu nevar izārstēt, tādēļ procedūras pēc vairākiem gadiem var nākties atkārtot. Ļoti ielaistas glaukomas gadījumos ambulatorās lāzermetodes ir neefektīvas un netiek izmantotas.

Tiek atzīts, ka vairākumam pacientu redzi vislabāk palīdz saglabāt laikus veikta ķirurģiskā operācija. "Tās laikā samazinām acs iekšējo spiedienu, nevis ārstējam redzes nervu," saka A. Šugajeva un piebilst: "Pat gadījumos, kad pacientam glaukoma noris ar normālu acs iekšējo spiedienu, cenšamies to pazemināt, lai slimība neprogresētu."Līdzīgi raksti

Sarkana acs

Acis ar un bez sāpēm var kļūt sarkanas pēkšņi un it kā bez kāda īpaša iemesla. Dažreiz šādi simptomi ir ilglaicīgi, un klients ļoti labi zina, kā šādā situācijā sev palīdzēt. Konsultē oftalmologs...

Lasīt vairāk


Cilvēki! Domājiet par savām acīm!

Kā sargāt acis to profesiju pārstāvjiem, kuriem ikdienā nākas daudz lasīt un vērties datora ekrānā? Konsultē acu ārste Ilze Šveiduka

Lasīt vairāk


Acs trauma!

Acīs mēdz iešļakstīties šķidrums vai arī iekrist kāds gruzis... Vai šādas ikdienas traumas acij rada ilgtermiņa bojājumu un ko darīt? Konsultē oftalmologs Sergejs Osinovecs

Lasīt vairāk