http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Sarkana acs

Sarkana acs

Avots: Žurnāls Aptiekārs 

Konsultē oftalmologs Sergejs Osinovecs

Pēkšņi vai jau sen?

Acis ar un bez sāpēm var kļūt sarkanas pēkšņi un it kā bez kāda īpaša iemesla. Dažreiz šādi simptomi ir ilglaicīgi, un klients ļoti labi zina, kā šādā situācijā sev palīdzēt. Sarkanas acs simptomam izšķir četrus atsevišķus gadījumus:

  • akūtas sarkanas acis ar stiprām vienpusējām/abpusējām sāpēm (vienā acī vai abās);
  • akūtas sarkanas acis bez sāpēm (vienpusējas/abpusējas);
  • hroniski sarkanas acis;
  • traumas izraisīta sarkana acs vai acis.

Farmaceits, izprotot, kurš no šiem četriem iemesliem ir sarkanās acs izraisītājs, noteikti varēs piedāvāt risinājumu.

Sarkana viena vai abas acis ar stiprām sāpēm

Iemesls? Radzenes erozija, radzenes nobrāzums, svešķermenis uz radzenes vai zem plakstiņa (arī uz radzenes), nepareizi izaugusi skropsta vai traumēta acs, lietojot kontaktlēcas. Retāk novērojams, ka sarkanas sāpošas acs cēlonis ir akūta glaukoma, radzenes čūla vai kāda cita slimība, bet šajos gadījumos šie slimnieki iet pie ārsta, nevis pēc palīdzības uz aptieku.

Kā var rasties? Piemēram, nobrāzums var rasties, ja cilvēks guļ un ar atvērtu aci nejauši nobrauc gar spilvenu vai acī iebaksta bērns ar pirkstu, vai pats netīšām tai pieskaras. Arī krāsojot skropstas, pilinot zāles vai acī ievietojot kontaktlēcas, var radīt gan nobrāzumu, gan ielikt tajā sīku svešķermeni.

Ko darīt? Pirmā palīdzība – aci vajag izskalot.

Akūti sarkana viena vai abas acis bez sāpēm

Iemesls? Svarīgi saprast, ka sāp radzene. Ja ir sarkana acs, bet tā nesāp, problēma nav saistīta ar radzeni. Visbiežāk šādā situācijā vainojams asinsizplūdums zem gļotādas, bet tas var būt arī konjunktivīts – gļotādas iekaisums, kas var gan sāpēt, gan nesāpēt, dažreiz var būt izdalījumi. Konjunktivīta simptomi ir atkarīgi no infekcijas, kas izraisa šo slimību. Ja infekcija ir ļoti agresīva, tad sāp abas actiņas, bet, ja tas ir kāds stafilokoks, slimība var noritēt samērā viegli. Sarkana acs bez sāpēm var parādīties, ja ir blefarīts jeb plakstiņa iekaisums, sausas acs sindroms (var būt ar vai bez sarkanuma, bet ir acs graušana) vai alerģiska reakcija.

Kā var rasties? Asinsizplūduma veidošanās var būt saistīta ar paaugstinātu arteriālo spiedienu, iespējams, cilvēks par maz uzņem šķidrumu vai par daudz lieto aspirīnu. Ja plīst asinsvadi, tā noteikti ir kāda iekšķīga problēma. Ja ir alerģija, parasti cieš abas acis, turklāt veidojas gļotādas pietūkums arī degunā un mutē. Ja alerģisku reakciju rada dekoratīvā kosmētika, simptomi vērojami uzreiz. Var pārbaudīt – ja attiecīgo dekoratīvo kosmētiku pārtrauc lietot, diskomforts mazinās un alerģija izzūd. Ko darīt? Jāņem vērā, ka cilvēkam, kuram acī izveidojies asinsizplūdums, pašam šķiet, ka tas ir ļoti bīstami, taču lielākoties tas pāriet pats no sevis. Asinsizplūduma, konjunktivīta un blefarīta gadījumā cilvēkam var piedāvāt kādu acu skalojamo līdzekli. Alerģijas gadījumā nepieciešams kāds pretalerģijas līdzeklis, bet cilvēkiem ar sausās acs sindromu – mākslīgās asaras.

Hroniski sarkana acs

Iemesls? Tie var būt ļoti daudzi. Arī nopietnas un ilglaicīgi un sarežģīti ārstējamas slimības. Visbiežāk vainojams sausas acs sindroms, kam pievienojas arī graušanas sajūta vai konjunktivīts. Nereti ir abas šīs acu slimības.

Ko darīt? Šajā gadījumā farmaceits aptiekas apmeklētājam var piedāvāt acis skalot vai tajās iepilināt mākslīgās asaras, kas varbūt nedaudz atvieglo situāciju līdz ārsta vizītei.

Traumas izraisīta sarkana acs

Iemesls? Līdzīgi, kā gadījumā, kad ir sarkanas acs ar sāpēm, traumas gadījumā ir radzenes noberzums.

Ko darīt? Actiņa jāskalo. Var līdzēt arī raudāšana, bet neder mākslīgās asaras. Cilvēkam ir divu veidu asaras – vienas piestiprinās pie radzenes un veido radzenes aizsargkārtiņu. To pašu nodrošina arī mākslīgās asaras. Otra veida asaras rodas, izdaloties dažiem hormoniem, kas parasti izstrādājas, kad ir stress. Šie pārdzīvojumi cilvēkam liek raudāt, kad asaras birst kā pupas.

Ja uzlabojumi pēc acs skalošanas nav novērojami, jādodas pie ārsta.Līdzīgi raksti

Glaukoma tuvplānā

Ikvienam cilvēkam, sākot ar 40 gadu vecumu, reizi gadā vajadzētu pie acu ārsta pārbaudīt, ka nav paaugstināts acs iekšējais spiediens, kas ir viena no glaukomas pazīmēm. Konsultē acu ārste Anelija...

Lasīt vairāk


Cilvēki! Domājiet par savām acīm!

Kā sargāt acis to profesiju pārstāvjiem, kuriem ikdienā nākas daudz lasīt un vērties datora ekrānā? Konsultē acu ārste Ilze Šveiduka

Lasīt vairāk


Acs trauma!

Acīs mēdz iešļakstīties šķidrums vai arī iekrist kāds gruzis... Vai šādas ikdienas traumas acij rada ilgtermiņa bojājumu un ko darīt? Konsultē oftalmologs Sergejs Osinovecs

Lasīt vairāk