http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Ausīs korķi? Tie nav joki!

Ausīs korķi? Tie nav joki!

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Ausu sāpes un pavājināta dzirde ne vienmēr ir saistīta ar iekaisumu šaurajās auss ejās. Iespējams, pie vainas ir sēra korķi!

Konsultē otolaringoloģe Dace Snippe

Sēram ausīs jābūt!

Sērs veidojas īpašos dziedzeros, kas atrodas ādā auss ejas sākumdaļā. Tie producē dzeltenu, vaskainu un nedaudz lipīgu vielu – auss sēru, kas auss ejās nodrošina veselības saglabāšanā nozīmīgas funkcijas. Pirmkārt, aizsargā auss dziļumā esošo bungu plēvīti un auss ejas ādu no dažādu baktēriju un sēnīšu iedarbības. Otrkārt, nodrošina mehānisku aizsardzību pret ārējās vides putekļiem un gružiem, pasargā ausi no liekas samitrināšanās mazgājoties vai peldoties un no pārāk lielas izžūšanas. Vajadzētu būt tā, ka brīdī, kad sēra ir par daudz, cilvēkam apakšžokļa kustību ietekmē, piemēram, košļājot ēdienu vai runājot, tas lēnām virzās uz āru, izžūst un izkrīt. Parasti cilvēki šo procesu pat nepamana, jo sēra daļiņas ir ļoti sīkas.

! Kas ir sēra korķis? Sērs kopā ar nolobījušos ādas virskārtu un putekļiem ausī radījis nosprostojumu un piepildījis auss kanālu tā, ka rodas gaisa un skaņas necaurejamība.

Biežākie korķa veidošanās iemesli

  • Iedzimtas īpatnības dēļ sērs izdalās pastiprināti. Tiesa gan, šādi gadījumi sastopami ļoti reti.
  • Iedzimtas īpatnības dēļ ir veidotas ļoti šauras auss ejas. Šādās situācijās novēro, ka sērs izdalās normas robežās, bet šauro eju dēļ pat neliels sēra daudzums mēdz tajās aizķerties un ieķerties. Šaurākas auss ejas laika gaitā veidojas cilvēkiem, kuri nodarbojas ar peldēšanu.
  • Nepareizi un neprasmīgi tīrot ausis, izmantojot dažādus vates kociņus, auduma vai marles stūrīšus vai citus priekšmetus. Ausis nav jāmazgā katru dienu, tāpēc tās ieteicams apkopt reizēs, kad mazgā matus. Vajadzīgs vien tīrs ūdens. Jāiztīra tikai auss ārējā gliemežnīca un pēc tam tā rūpīgi jānosusina.
  • Bagātīgi saaugušie matiņi pie auss ārējās ejas darbojas kā šķērslis dabiskai un veiksmīgai sēra izkļūšanai. Raksturīgi veciem cilvēkiem, īpaši vīriešiem.
  • Nelabvēlīga ārējās vides ietekme. Attiecināms uz profesijām, kuru darbs norit putekļainās vietās, piemēram, celtniecības un koka pārstrādes jomā.

Atpazīsti to!

Auss ejā sakrājoties pārāk daudz sēram, var parādīties nepatīkami simptomi, taču lielākoties tie ir līdzīgi kā citām ausu slimībām, piemēram, iekaisumam. Ārsti konstatējuši, ka ap 30% gadījumu, kad cilvēki dodas pie ārsta ar ausu problēmām, auss ejā konstatē sēra korķa izveidošanos. Vienkāršs cilvēks pats to nevar atklāt, jo no ārpuses bez īpašiem instrumentiem to nevar ieraudzīt, tāpēc izskatās, ka auss ir tīra. Auss ejā ir ļoti daudz nervu, blīvais sēra korķis mehāniski tos kairina un sāk spiest, tāpēc var rasties ļoti daudz nepatīkamu sajūtu, kaut arī vaina nemaz tik liela nav. Pirmais signāls, ka veidojas sēra korķis, var būt regulāra auss aizkrišana, īpaši pēc dušas, matu mazgāšanas vai peldēšanās. Sēra korķis mitrumā piebriest un pēc laika atkal izžūst, līdz ar to auss atkal atkrīt. Taču ir vēl arī citas pazīmes, kad tiek aizsprostota auss eja, piemēram, pilnuma sajūta, troksnis, pasliktināta dzirde, spiediena un sāpju sajūta, kņudoša nieze, galvas reiboņi un ar laiku var rasties pat ārējās auss ejas iekaisums.

Lai arī sērs visos vecumos veidojas vienādā intensitātē, bērniem sēra korķus konstatē biežāk nekā pieaugušajiem. Pirmkārt, bērnībā ir šaurākas auss ejas nekā pieaugušā vecumā, tāpēc sēram ir liela iespējamība šīs ejas nosprostot. Otrkārt, mazajiem patīk urbināties pa ausīm, līdz ar to mehāniski tiek saspiests sērs, kurš varētu izdalīties.

Ja ir sūdzības par nepatīkamajiem simptomiem, jāiet pie otolaringologa, kas noteiks īsto diagnozi un ārstēšanu. Ja ārsts atklāj, ka pie vainas ir sēra korķis, tas jāizņem. Visbiežāk lietotā metode ir auss skalošana ar siltu ūdeni, izmantojot speciālu šļirci. Ir vēl citas metodes, piemēram, pumpītis, ko pievieno ūdens krānam un ar ko skalo ausi. Ja cilvēks pats mēģinājis aizsprostojumu dabūt ārā, bet tas nav izdevies un ir pievienojies iekaisums, ūdens vietā izmanto sterilu šķīdumu. Metode, kad netiek izmantots nekāds šķīdums, ja sēra korķi izņem ar speciālu otolaringologa instrumentu – neasu āķi. Jāņem vērā, ka sēra izņemšana ne vienmēr izdodas dažu sekunžu laikā un reizēm ir nepieciešams procedūru pat atkārtot vai izmantot kādu citu metodi.Līdzīgi raksti

Tievē pareizi!

5 tipiskākās kļūdas Konsultē uztura speciāliste Astra Sabule-Leite

Lasīt vairāk


Svelpj krūtīs, grūti elpot – vai tiešām astma?

”Ja bērnam ir vienkārši saaukstēšanās, tā ir īslaicīga problēma – iesnas un klepus ātri pāriet. Bet, ja ilgstoši ir elpas trūkums, sēkšana, lēkmjveida klepus, kas atkārtojas, un nav...

Lasīt vairāk


Sezonālā alerģija – siena drudzis. Kā ar to cīnīties?

Medicīnas vēsturē zināmi daudzi un dažādi alerģiju veidi, bet viens no visvairāk izplatītajiem ir sezonālais siena drudzis jeb polinoze, kas spēj sabojāt pat vissaulainākās dienas. Asarojošas acis,...Lasīt vairāk


Palīgs pārvietoties

Opīšiem un omītēm, arī gados jauniem cilvēkiem pēc traumām bieži vien jāizmanto kāds pārvietošanās palīglīdzeklis. Liela daļa no tiem ir nopērkama tieši aptiekās. Kā atrast piemērotāko? Konsultē...

Lasīt vairāk


Kā pareizi izvēlēties autiņbiksītes?

Ne viena vien jaunā māmiņa ir apmulsusi, ieraugot lielo un dažādo autiņbiksīšu klāstu. Īpaši, ja gaidāms ir pirmais bērns un nav draudzeņu, kuras šim procesam – autiņbiksīšu izvēlei – ir izgājušas cau...Lasīt vairāk


Ir labi, kur mūsu nav!

Atceros, kā studējot sapņoju par brīdi, kad būšu beigusi augstskolu, visi eksāmeni būs pagātnē un vakaros varēšu lasīt savu mīļāko rakstnieku jaunos daiļdarbus, nevis brīžiem tik bezjēdzīgās ...

Lasīt vairāk