Kur palikusi balss?

Kur palikusi balss?

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Balss zudumam tradicionālākais iemesls ir saaukstēšanās vai vīrusi, taču gadās, ka balss aizsmok vai pazūd pavisam negaidīti.

Konsultē otolaringologs Dins Sumerags

Balss saišu pārpūle

Izplatīts aizsmakuma vai balss zuduma iemesls ir balss saišu pārpūle. Ar to visbiežāk saskaras dziedātāji, aktieri, diktori, skolotāji un citi, kuri bieži pārslogo balsi. Šo stāvokli sauc par hiperfunkcionālo distoniju, kad balss saites ir par daudz saspringtas.

Strādājot ar operas solistiem, D. Sumeragam nereti nācies palīdzēt atgūt balsi dziedātājiem, kuri īsā laikā apgūstot jaunu lomu, pārpūlējuši balss aparātu.

Īstais palīgs šādos gadījumos ir fonopēds, balss nostādīšanas speciālists, kurš palīdz apgūt pareizu elpošanu un skaņas veidošanu, pilnveidojot vokālo tehniku.

Pretēja situācija ir hipofunkcionālā distonija, kas izpaužas kā balss saišu vājums. Arī šādos gadījumos neiztikt bez fonopēda, bet papildus nepieciešamas arī fiziskās aktivitātes: trenažieru apmeklējums, peldēšana vai citas nodarbes, kas uzlabo muskuļu tonusu. Īpaša uzmanība jāpievērš vingrinājumiem, kas stiprina kakla daļas un diafragmas muskulatūru.

Emocionāls pārdzīvojums

Vēl viens iemesls, kāpēc balss var pazust bez iepriekšēja brīdinājuma, ir ļoti spēcīgs emocionāls pārdzīvojums. Šādu stāvokli var izraisīt, piemēram, negaidīts tuvinieka zaudējums vai nepārvaramas bailes, satraukums. Nepieredzējušam runātājam balss var pazust pirms uzstāšanās plašas publikas priekšā. Veģetatīvie efekti sabiezina siekalas, radot sausuma sajūtu. Sausāka kļūst arī balss saišu gļotāda, kas pasliktina balss skanējumu, jo saišu vibrācijas kļūst nekvalitatīvas. To, kāda nozīme ir vibrācijas kvalitātei, apliecina fakts, ka soprāna balss saites vibrē vairāk nekā 100 reižu sekundē.

Smēķētāja risks

Dins Sumerags atzīst, ka bieži nākas sastapties ar balss saitēm, uz kurāmveidojas t. s. Reinkes tūska. Apskatot šādu balseni, redzams, ka uz abām saitēmizveidojušies maisveida veidojumi, kas pildīti ar šķidrumu. Turklāt šai patoloģijai ir tendence progresēt, kas var apgrūtināt ne tikai runāšanu, bet smagākos gadījumos arī elpošanu. Medicīniskie novērojumi atklāj, ka visapdraudētākās ir tieši sievietes.

Atveseļošanās procesā svarīgākais ir pilnīgi atteikties no smēķēšanas, jo pat vienas cigaretes dūmi var provocēt tūskas atjaunošanos.

Smēķēšana var būt iemesls arī onkoloģiska rakstura problēmām runas aparātā, jo uz smēķētāja balss saitēm nereti rodas ļaundabīgi veidojumi, kuru savlaicīga atklāšana var saglabāt dzīves kvalitāti, bet ielaistos gadījumos var nākties šķirties no balsenes. Ja balss aizsmakums ir ilgāk nekā mēnesi, obligāti nepieciešama ārsta konsultācija, lai pārliecinātos par tā cēloni. Jo ātrāk diagnosticē veidojumus uz balss saitēm, jo drošāk, ka tie nenodarīs neatgriezenisku ļaunumu pacienta veselībai.

Hormonālās svārstības

Balss kvalitāti ietekmē arī hormonālās svārstības organismā. Par pusaudžu, īpaši zēnu, balss lūzumiem mēs zinām vairāk nekā to, ka sievietēm balss mainās menstruālā cikla ietvaros. Ārsts skaidro, ka hormonālās izmaiņas ietekmē balss saišu tūskainību, kas savukārt izmaina balss skanējumu.

Ja balsene traumēta

Balsenes problēmas var rasties arī traumu ietekmē. Pieaugot sadzīves traumu vai konfliktu skaitam, palielinās to cilvēku skaits, kuriem traumēta rīkle. Arī satiksmes negadījumos var rasties šādi ievainojumi. Jebkurā gadījumā cilvēkam jāvēršas pie speciālista, jo pēc traumām var rasties lieli asinsizplūdumi gan balsenē, gan uz saitēm, kas var apgrūtināt ne tikai runāšanu, bet arī elpošanu.

Iesnu ietekme

Vēl sastopami balss traucējumi, kas nav tieši saistīti ar balseni, bet, piemēram, ar degunu. Izteiktu iesnu gadījumā gļotainie izdalījumi virzās uz leju pa rīkles mugurējo daļu un kāda gļota nokļūst balsenē, radot šķērsli tās kvalitatīvai vibrācijai. Iesnu cēlonis var būt arī alerģija, kas tāpat saistīta ar gļotādas tūsku un skaņas kvalitātes izmaiņām.

Vēl mēdz būt vazomotorās iesnas, kas izpaužas kā neizprotams deguna aizlikums: guļot uz viena sāna, aizkrīt viena nāss, apgriežoties uz otra, nevar paelpot caur otru nāsi. To cēlonis ir mazkustība, kas veicina gļotādas tūskainību, kā dēļ grūti elpot caur degunu un kaklā laiku pa laikam krājas krekšķis. Šī problēma biežāk sastopama cilvēkiem gados.

Tradicionālā saaukstēšanās

Visbiežākais aizsmakuma vai balss zuduma iemesls ir akūta saaukstēšanās vai vīrusu infekcija. Šādos gadījumos balss saites ir iekaisušas un tūskainas, kā dēļ nevar vibrēt kvalitatīvi. Pirmā palīdzība tad ir cīņa pret vīrusu. Ja sūdzības par balss aizsmakumu turpinās ilgāk par 5–6 dienām, iespējams, pievienojusies bakteriālā infekcija, kuras ārstēšanu visprecīzāk var noteikt ārsts.

Šādu stāvokli nekādā gadījumā nevajag pieļaut ilgstoši, jo uz balss saitēm var rasties polipi, no kuriem atbrīvoties iespējams tikai ķirurģiskā ceļā. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc ilgtoši nedrīkst ignorēt balsenes problēmas.

Ārsts uzsver, ka galvenais ir problēmu neielaist, jo balss aparāts ir filigrāns instruments, kas nevainojami kalpos tikai tad, ja pret to izturēsimies saudzīgi.Līdzīgi raksti

Sāpīgie mezgliņi, par kuriem kautrējas runāt

Konsultējusi P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģe - proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša

Hemoroīdi ir viena no tām slimībām, par kuru daudzi cilvēki kautrējas uzsākt sarunu ar saviem...

Lasīt vairāk


Kur rast motivāciju pārtraukt smēķēšanu

„Nikotīns ir narkotiskā viela, kas izraisa vienu no spēcīgākajām atkarībām. Tāpēc cilvēkiem, kuri smēķē, nākas rūpīgi censties, lai atrastu spēcīgu motivāciju,” stāsta sertificēta akupunktūras,...

Lasīt vairāk


Ir labi, kur mūsu nav!

Atceros, kā studējot sapņoju par brīdi, kad būšu beigusi augstskolu, visi eksāmeni būs pagātnē un vakaros varēšu lasīt savu mīļāko rakstnieku jaunos daiļdarbus, nevis brīžiem tik bezjēdzīgās ...

Lasīt vairāk


Iekaisis kakls: reaģēt vai nogaidīt?

Šīs sezonas viesis jau klāt – kairinoša sajūta kaklā. Jebkurā gadījumā tas ir kaitinošs ikdienas biedrs, kas dažreiz var izvērsties par kādu elpošanas ceļu slimību. Konsultē otolaringoloģe...

Lasīt vairāk


Galīgi nelaikā!

Mēdzam sasirgt visnepiemērotākajos brīžos – kādai līgavai kāzu rītā sākās nopietns drudzis pēc iepriekšējās dienas peldes nepietiekami iesilušajā jūrā, kādam citam dienu pirms lidošanas...

Lasīt vairāk