Sargi savu sargu!

Sargi savu sargu!

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Mediķi visā pasaulē brīdina: sargi savu imunitāti, jo tieši tā sargā tevi! Bet ko darīt, ja tavā aizsargsistēmā jau izrauti robi un lielie cietokšņa vārti vairs turas tikai uz nieka krampīša? Atbilde – ir atkal jānostiprina savas pozīcijas, un ātri! Ieklausāmies ģimenes ārstes Elitas Atpiles ieteikumos.

Sargāt savu imunitāti vispirms nozīmē – to negraut. Galvenie grāvēji visiem jau zināmi: toksisko vielu ietekme uz organismu, proti, smēķēšana, alkohols, antibiotikas; nepilnvērtīgs uzturs (arī labprātīga badošanās un diētas, nekonsultējoties ar speciālistu); regulārs miega bads; hipodinamija (hronisks kustību trūkums); garīgas pārslodzes, stress, depresija; rūdījuma trūkums (tādēļ jebkuram caurvējam, nosalušām kājām, nekurinātām telpām ir nepatīkamas sekas – saaukstēšanās).

Protams, pastāv arī objektīvi apstākļi, kad pašu cilvēku grūti vainot savas imūnās sistēmas graušanā. Piemēram, ļoti jāuzmanās pēc nieru transplantācijas un citām aknu, nieru un vielmaiņas saslimšanām, pēc staru vai medikamentozās terapijas, līdz galam neizārstētas vīrusu vai bakteriālās infekcijas.

Darbs cilvēkam ir liela vērtība, jāturas pie tā visiem spēkiem, tāpēc, saķēruši vīrusus, bieži vien saslimušie pie ārsta neiet, atbrīvojumu no darba neņem, aplipina ar vīrusiem citus un turpina izplatīt infekciju. Vēl novērojams, ka cilvēki mēdz lietot mājās pāri palikušās zāles no iepriekšējās slimošanas reizes un nodarboties ar pašārstēšanos – dzert antibiotikas nelielās devās vai nepilnu kursu, kas ir īpaši kaitīgi. Kaut kā izveseļojas, bet, kad ir klāt nākamais vīrusu vilnis, cilvēks smagi saslimst: plaušu karsonis vai smaga angīna, šoreiz pilns antibiotiku kurss un – smags trieciens imūnsistēmai!

Līdzās ierastajiem ieteikumiem ārste iesaka vēl dažus: biežāk mazgā rokas, vēdini telpas arī aukstā laikā, dejo, skaļi smejies, mīlējies vismaz divas reizes nedēļā, katru dienu dodies pusstundu garā pastaigā ātrā tempā, šķaudi nevis plaukstā, kā pieņemts, bet saliektā elkonī (tā baktērijas paliks drēbēs un neizplatīsies visapkārt). Dzer melno tēju un daudz ūdens, grauz riekstus, ķirbju sēklas un mandeles, domā – vairāk nodarbini smadzenes, satiecies ar draugiem, nodarbojies ar vingrošanu, nepārpūlies, klausies mūziku, vairies no nepatīkamiem trokšņiem, izklaidējies... Savā ikdienas ēdienkartē iekļauj kāpostus, brokoļus, aronijas, spinātus, šampinjonus, greifrūtus... Ja darbā notiek nepārtraukta komunikācija ar cilvēkiem, ik pēc laika ar degvīnu vai spirta šķīdumu var notīrīt durvju rokturus, galdu virsmas, krēslus.

Vienā teikumā varētu teikt: dari to, kas tev pašam patīk vislabāk, un esi pozitīvs optimists!Līdzīgi raksti

Katram savu zobu pastu

Nav vienas zobu pastas, kas derētu visiem. Galvenais ir vadīties pēc subjektīvām sajūtām – vai tīrīšanas laikā nekas nesāp, nekož un nav alerģiskas reakcijas. Zobu pastas ir jāmaina, citādi...

Lasīt vairāk


Cel savu imunitāti

Kad lietu nomaina sals, salnas nomaina lietus un tā visu laiku uz riņķi, ir pēdējais brīdis ķerties klāt savas imunitātes stiprināšanai. Vasarā uzkrātais šādos laika apstākļos ātri izlietojas un to ir...Lasīt vairāk


Apmāni savus sviedru dziedzerus!

Veselam cilvēkam sviedri ir bez smaržas, jo apmēram 98% to sastāvā ir ūdens, bet pārējie 2% ir dažādi sāļi un citas vielas. Pastiprinātas svīšanas dēļ uz ādas veidojas macerācija, kam pievienojas...

Lasīt vairāk