Iekaisis kakls: reaģēt vai nogaidīt?

Iekaisis kakls: reaģēt vai nogaidīt?

Avots: Aptiekāra Žurnāls 

Šīs sezonas viesis jau klāt – kairinoša sajūta kaklā. Jebkurā gadījumā tas ir kaitinošs ikdienas biedrs, kas dažreiz var izvērsties par kādu elpošanas ceļu slimību.

Konsultē otolaringoloģe Jevgeņija Bočkuna

Iekaisis kakls liecina, ka organismā iekļuvusi kāda infekcija vai mikroflora. Kairināts kakls var būt daudzu slimību (gripas, angīnas, skarlatīnas, piesārņota gaisa un pat H1N1 vīrusa) pazīme. Visbiežāk tas izvēršas akūtā faringītā – rīkles vidusdaļas gļotādas iekaisumā.

Ārste piebilst, ka kakls var sūrstēt arī gadījumos, kad pirms tam ir lietotas antibiotikas un uz gļotādas radusies sēnīšu infekcija. Kaklu kairina arī netīrs, piesārņots gaiss – pilns ar putekļiem, ķimikālijām, jo gaisam telpās jābūt tīram un mitram.

Faringīta izraisītāji

Faringīta etioloģiskie faktori ir vīrusi un baktērijas – streptokoki, stafilokoki un cita mikroflora, kas parasti atrodama nepatogēnā formā. Slimību var veicināt organisma vispārēja atdzišana vai vietēja rīkles apsaldēšana ar aukstu gaisu vai uzturu, tāpat sakarsēšana ar pārlieku karstu gaisu vai uzturu, smēķēšana, kairinājums ar atdalījumiem no deguna. Akūts faringīts samērā reti ir izolēta parādība. Visbiežāk slimība sākas kā deguna gļotādas un mandeļu iekaisums.

Nesajaukt faringītu ar citu slimību

Akūta faringīta simptomi ir šādi: sausa mute, klepus, sāpes un kairinājums rīkles vidusdaļā, tā iekšpuse kļūst apsārtusi, pietūkst valnīši uz tās sienām, var izdalīties gļotas; var arī sāpēt ausīs, dažreiz ir paaugstināta temperatūra. Kopumā rīkles gala ārstēšana var ilgt līdz divām nedēļām.

Faringītu ārstē kompleksi

  • Nepieciešams izvairīties no kairinošiem un trekniem ēdieniem. Jāatsakās no smēķēšanas un alkohola lietošanas. Kakls regulāri jāskalo ar sārmainu šķidrumu.
  • Bezrecepšu medikamenti – sūkājamās tabletes, aerosoli rīkles apstrādei, šķidrumi kakla skalošanai – spēj uz laiku uzlabot pašsajūtu, aizkavēt vai pārtraukt slimības attīstību. Par medikamnetu lietošanu nepieciešams konsultēties ar farmaceitu.

Bezrecepšu medikamenti palīdzēs vieglos faringīta gadījumos, tomēr tie neietekmē infekcijas slimības – nepiekļūst infekcijas perēkļiem dziļi audos un dobumos, tāpēc, ja divu trīs dienu laikā slimības simptomi nepāriet, temperatūra ir paaugstināta un stāvoklis pasliktinās, jākonsultējas ar ārstu un jāuzsāk antibakteriāla terapija.

Ja cilvēkam ir jutīgi elpošanas ceļi

Tiklīdz vīrusi sāk aktivizēties, pirmām kārtām jācenšas lieki neapmeklēt sabiedriskas vietas. Ieteicams lietot vitamīnus, ēst pilnvērtīgu uzturu, atmest smēķēšanu. Censties izvairīties no vispārējas organisma atdzišanas un kakla apsaldēšanas. Rūdīšanos labāk uzsākt jau vasarā, piemēram, peldoties. Jau septembrī vēlams sākt lietot imunitāti stiprinošus līdzekļus, arī homeopātiskos, sūkājamās tabletes, aerosolus un veikt kakla skalošanas terapiju – ar kliņģerīšu tinktūru, salveju, eikaliptu, kumelītēm, sodu, vārāmo sāli. Ja cilvēkam bieži ir problēmas ar mandelēm, pēc faringīta var sākties angīna.

nobremzēt iekaisumu, ja sūrst kakls?

Svarīgi ir negaidīt, kas notiks, bet līdz ar pirmajām pazīmēm uzsākt ārstēšanos. Kā ātro palīdzību ārste Bočkuna iesaka kādu no sūkājamajiem preparātiem. Jūtot pirmās slimības pazīmes, labāk kādu dienu palikt mājās, nevis iet uz darbu vai veikalu, kur pie esošā var iegūt vēl kādu vīrusu vai aplipināt citus. Taču vienmēr pirms tam vajag konsultēties ar farmaceitu.Līdzīgi raksti

Vai herpes vīruss ir pilnībā izārstējams?

Ko darīt ar aukstumpumpām, kas uzmetas uz lūpām? Praksē novērots, ka citiem cilvēkiem herpes mēdz veidoties pat divreiz mēnesī. Konsultē ģimenes ārste Maija Dakse

Lasīt vairāk


Svelpj krūtīs, grūti elpot – vai tiešām astma?

”Ja bērnam ir vienkārši saaukstēšanās, tā ir īslaicīga problēma – iesnas un klepus ātri pāriet. Bet, ja ilgstoši ir elpas trūkums, sēkšana, lēkmjveida klepus, kas atkārtojas, un nav...

Lasīt vairāk


Nogurums… Vai par sevi padomāji?

“Man ir pastāvīgs nogurums. It kā izguļos pietiekami, bet sajūta, ka kopumā nav tonusa,“ stāsta jauna sieviete, bažīdamās, vai nemitīgais nogurums neliecina par kaut ko nopietnu. Devāmies uz konsultāciju...

Lasīt vairāk


Locītavai drudzis?

Arvien biežāk gan jaunus, gan vecus cilvēkus un pat mazus bērnus nomoka locītavu sāpes. Kā sevi pasargāt no nepatīkamajām sajūtām?

Locītavas ir svarīgs mehānisms, lai cilvēka ķermenis varētu pilnvērtīgi...

Lasīt vairāk


Kur palikusi balss?

Balss zudumam tradicionālākais iemesls ir saaukstēšanās vai vīrusi, taču gadās, ka balss aizsmok vai pazūd pavisam negaidīti. Konsultē otolaringologs Dins Sumerags

Lasīt vairāk


Galīgi nelaikā!

Mēdzam sasirgt visnepiemērotākajos brīžos – kādai līgavai kāzu rītā sākās nopietns drudzis pēc iepriekšējās dienas peldes nepietiekami iesilušajā jūrā, kādam citam dienu pirms lidošanas...

Lasīt vairāk