http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Tievē pareizi!

Tievē pareizi!

Avots: Aptiekāra Žurnāls

Konsultē uztura speciāliste Astra Sabule-Leite

5 tipiskākās kļūdas

1. Ēd tikai salātus. Uzturā ēdot tikai salātus, gurķus, tomātus, burkānus, kāpostus, ziedkāpostus, Ķīnas kāpostus un citus dārzeņus, cilvēks zaudē svaru. Tā pamatā ir zaudēts šķidruma daudzums organismā. Rezultāts – svars mazinās, bet tauki nepazūd. Turklāt līdzko atsāk atkal ēst normāli, svars ļoti strauji atgriežas iepriekšējā līmenī.

Ieteikums. Tievēšanas pamatā ir ēst pilnvērtīgas olbaltumvielas – vājpiena biezpienu, liesu vistas gaļu, liesas zivis (mencu), riekstus un dzert kefīru, paniņas, biolakto. Jāskaita nevis kalorijas jeb tauki, bet gan olbaltumvielas. Tās ir pamatu pamats, kas būvē cilvēka organismu – līdzīgi, kā no ķieģeļiem tiek būvēta māja. Ja organismam olbaltumvielas netiek dotas no ārpuses, tas sāk dedzināt savus muskuļus – ņem olbaltumvielas no muskuļiem. Tāpēc svars krīt, pazūd muskuļi un ūdens, bet tauki paliek. Ja olbaltumvielas tiek apēstas pietiekamā daudzumā, tad organismam ir enerģija ķerties klāt taukaudu dedzināšanai.

! Veselīgas tievēšanas pamats – seko līdzi, lai uz vienu ķermeņa kilogramu diennaktī tiktu apēsts viens grams olbaltumvielu. Ja cilvēks sver 60 kilogramus, jāuzņem 60 gramu olbaltumvielu. Piemēram, puspaciņā jeb 100 g biezpiena ir 18 gramu olbaltumvielu.

2. Priekšstats, ka augļus var ēst, cik grib

Augļos ir ļoti daudz cukuru – glikozes un fruktozes. Glikoze piegādā enerģiju un baro iekšējos orgānus, īpaši smadzenes sirdi, nieres, aknas. Savukārt fruktoze pa tiešo nonāk aknās, un aknas no fruktozes veido jaunus taukaudus, kas nosēžas problemātiskajās vietās – uz vēdera, gurniem un citur.

Ieteikums. Nav tā, ka augļi slikti. Ir jāierobežo to ēšana. Diskutabls ir jautājums, kuri ir labie un sliktie augļi. Piemēram, banāns satur daudz kaloriju, bet, ja cilvēkam ir intensīva garīgā vai fiziskā slodze, banāns ir ļoti labs. Viss atkarīgs no situācijas. Ļoti daudz cukura ir vīnogās, melonēs, arbūzos. Tievēšanas periodā labākie augļi ir āboli, bumbieri, citrusaugļi. Katrs pats tos var izvērtēt pēc garšas – saldāki ir sliktāki.

3. Cer panākt labus rezultātus bez fiziskām aktivitātēm

Jo cilvēkam vairāk muskuļu, jo vairāk un intensīvāk sadeg kalorijas miera stāvoklī. Proti – vielmaiņa pati par sevi ir aktīvāka, tāpēc kalorijas tiek tērētas, pat neko nedarot, vien darbojoties iekšējiem orgāniem. Tas nozīmē, ka sportiskākas meitenes un puiši vienmēr notievē ātrāk nekā tie, kas neko fizisku nedara.

Starp citu, vīriešiem samazināt ķermeņa masu vienmēr ir vieglāk nekā sievietēm. Vīriešiem jau ģenētiski ir vairāk muskuļu, bet sievietēm – taukaudu. Līdz ar to pat nesportiskam vīrietim ir vairāk muskuļaudu nekā sievietei, un straujākas vielmaiņas dēļ viņš ātrāk iegūs labākus rezultātus.

Ieteikums. Svara mazināšanai vislabāk palīdz kardioslodze. Hanteļu cilāšana un vēderpreses treniņi ir ļoti labi vingrinājumi, bet tie veicina muskuļu attīstību, nevis mazina svaru. Taču skriešana, braukšana ar velosipēdu, lēkšana ar lecamauklu, dejošana un visas citas nodarbes, kuru laikā straujā sāk sisties sirds, veicina kaloriju efektīvāku sadedzināšanu.

!Veiksmes formula sportā: maksimālais sirds ritms ir 220. No šā skaitļa ir jāatņem savs vecums (gadi). 60–80% no iegūtā skaitļa ir ideālais sirds ritms, kādā vislabāk sadeg tauki. Vidēji tas ir 120–140 sitieni minūtē. Tāpēc ir vērts iegādāties pulsometru un raudzīties, lai treniņa laikā pulss turētos vēlamajās robežās. Ar treniņiem gan nevajag pārforsēt, īpaši, ja iepriekš labu laiku nekas fiziski nav darīts. Tievēšanas nolūkā vislabāk būtu ar sportu nodarboties trīs reizes nedēļā. Sākumā kardioslodze var būt tikai 15 minūtes, vēlāk 30–60 minūtes.

4. Diētas ietur kapmaņveidā. Turklāt tās ir neveselīgas

Jebkura nepareiza tievēšana ir kā stress organismam. Būtībā šādu tievēšanu organisms uztver kā badošanos. Tādējādi organisms nesaņem tam nepieciešamo un, kad cilvēks atsāk ēst normāli, automātiski pēc iespējas vairāk mēģina noglabāt rezervēm, jo, kas zina, varbūt kaut kad atkal uznāks bada laiki...

Ieteikums. Ja ir vēlme samazināt ķermeņa masu un ja tas ir nepieciešams, vislabāk izvēlēties veselīgu, sabalansētu diētu, ko papildina atbilstošas fiziskās aktivitātes.

5. Panākumus mēra tikai pēc kilogramu samazinājuma

Būtībā svari neko nenozīmē, jo muskuļaudi ir smagāki par taukaudiem. Turklāt pie drastiskajām diētām lielākoties samazinās šķidruma daudzums organismā un nekas vairāk.

Ieteikums. Mēri apkārtmērus! Mērījumus atkārto ik pa divām nedēļām. Vislabāk, ja to dara kāds cits, jo cilvēkam ir tendence pašam sevi izmērīt nedaudz mazāk, nekā ir īstenībā. Vietas, ko mērīt: viduklī vistievākā vietā, gurnos visresnākajā vietā un abas ciskas. Cisku apkārtmēru vislabāk var nomērīt, iztaisnojot roku gar sāniem un piespiežot iztaisnotu rokas īkšķi ciskai – šajā vietā veic mērījumu. Tieši tajā pašā vietā mērījumu veic nākamajā reizē.

! Sākot sportot, svars parasti pat pieaug, tāpēc apkārtmēru rādījumi ir objektīvāki.Līdzīgi raksti

Kā pareizi izvēlēties autiņbiksītes?

Ne viena vien jaunā māmiņa ir apmulsusi, ieraugot lielo un dažādo autiņbiksīšu klāstu. Īpaši, ja gaidāms ir pirmais bērns un nav draudzeņu, kuras šim procesam – autiņbiksīšu izvēlei – ir izgājušas cau...Lasīt vairāk