Kad vēders ceļ uz augšu

Kad vēders ceļ uz augšu

Diennaktī cilvēks uz āru izvada aptuveni 0,5-1,5 l gāzu, kas sakrājas vēdera dobumā. Ja zarnās gāzes veidojas pastiprināti, to sauc par meteorismu, kas tulkojumā no grieķu valodas nozīmē – pacelt uz augšu. 

Meteorisms būtībā ir gremošanas traucējumi, kuri rodas no pārmērīgas gāzu uzkrāšanās kuņģī un zarnu traktā. No meteorisma cieš gan vīrieši, gan sievietes, lai gan daži speciālisti atzīst – problēma biežāk novērota stiprā dzimuma pārstāvjiem. 

Meteorisma galvenās izpausmes ir uzpūsta vēdera sajūta, vēdera urkšķēšana, sāpju sajūta zarnās, reizēm novērojamas sāpes sirds apvidū, galvassāpes, muskuļu sāpes, miega traucējumi, vispārējs nogurums un aizdusa, jo gāzes var pacelt diafragmu. Dažos gadījumos novērojama bieža un skaļa gāzu izvade, citos gadījumos – to aizture. 

Par meteorismu var liecināt arī atraugas, slikta dūša, aizcietējumi vai caureja, nepatīkama garša mutē, apetītes zudums, iespējama slikta elpa. Meteorisma cēloņi bieži vien ir pārēšanās un nepareizs, pārāk trekns un pikants uzturs, pārāk ātra ēšana, košļājamo gumiju lietošana, pārmērīga kofeīna un alkohola lietošana, smēķēšana, gāzēto dzērienu pārmērīga lietošana, arī emocionāla trauma, stress, nervozitāte. Tomēr viens no galvenajiem meteorisma cēloņiem ir pārtika. Tieši tāpēc, pārmērīgu gāzu uzkrāšanos un vēdera uzpūšanos var kontrolēt ar diētas palīdzību un dzīvesveida maiņu. 

Meteorismu var izraisīt pākšaugi, dažādi kāposti, arī laktozes nepanesība var būt par iemeslu tam, kādēļ pārmērīgi veidojas gāzes vēderā. Tāpat nepatīkamas sajūtas vēderā var izraisīt gaisa norīšana kopā ar pārtikas produktiem, gāzētiem dzērieniem vai smēķējot. Nereti gremošanas traucējumus izraisa arī pārēšanās vai nepareiza produktu savietojamība. Šādos gadījumos var līdzēt tautas līdzekļi, kas satur ēteriskās eļļas, piemēram, ķimenes, fenhelis, piparmētras un dilles. 

Lai atvieglotu savu pašsajūtu, nepieciešams veikt diētas korekciju un pārskatīt savu dzīves veidu. Te lietderīgi būs pavērot, kādu produktu lietošana vēdera pūšanos pastiprina un tie būtu jāizslēdz no ikdienas ēdienkartes. Liela nozīme ir arī fiziskajām aktivitātēm – pēc iespējas mazāk laika būtu nepieciešams pavadīt sēdus, guļus, ļoti labi būs vingrinājumi vēdera preses stiprināšanai. Tāpat ieteicams mazināt ikdienā stresu, tas tikai pastiprina vēdera pūšanos. Ja vēdera pastiprinātu pūšanos izraisa kāda saslimšana, jānovērš šīs slimības cēlonis. 

Lai mazinātu gāzu uzkrāšanos, var lietot arī simetikonu saturošus preparātus, kurus aptiekās var iegādāties bez receptēm. Gremošanu var uzlabot, lietojot enzīmu un probiotiskos preparātus. Jebkurā gadījumā pirms sākt lietot medikamentus, vēlams konsultēties ar savu farmaceitu vai ģimenes ārstu.


Līdzīgi raksti

Sievietes pasaule menopauzes laikā

Līdz trīsdesmit gadiem mēs par novecošanu nedomājam. Pēc trīsdesmit iedomājamies gan, bet šīs domas veiksmīgi atvairām. Pēc četrdesmit jau ir citādāk. Sieviešu žurnālos rakstus par attiecībām...

Lasīt vairāk


Līdz uzvarai pār celulītu

Vai ir iespējams, piemēram, divu mēnešu laikā atbrīvoties no celulīta? Tas atkarīgs no celulīta stadijas. Ja ir pirmās stadijas celulīts (ar aci nesaskatāms, tomēr, saspiežot starp pirkstiem,...

Lasīt vairāk


Kāds ir manas ādas tips?

Ir ļoti grūti atrast sev piemērotu krēmu sejas vai ķermeņa kopšanai. Daudzi izmēģina gan tiešām dārgos, gan lētos, bieži vien to īsto, vienīgo nemaz neatrodot. Kad ne visiem ir iespējama kosmetologa...

Lasīt vairāk