Man sāp galva

Man sāp galva

Avots: Žurnāls Aptiekārs

Kad cilvēkam salīdzinoši bieži sāp galva, rodas bažas, vai viss ir kārtībā. Varbūt vairs nedzert kafiju, varbūt par daudz strādāju pie datora un sasprindzinu muskuļus, varbūt slikta laika prognoze... Bet ja nu iemesls ir nopietnāks?

Konsultē neiroloģe Dace Bērziņa

Sāpes ir signāls, kas liecina par kādas sistēmas bojājumu, disfunkciju. Ja sāp galva, tad traucējumi fizioloģiski norit galvaskausā vai ārpus tā esošajos saistaudos, arī muskuļaudos, kas veido asinsvadu sieniņas un apvalkus. Pati smadzeņu viela nesāp, tā var tikai pārraidīt sāpju sajūtu.

Galva plīst pušu

Visnopietnākā slimība, kam raksturīgas akūtas galvassāpes, ir asinsizplūdums galvā, meningīts, encefalīts, taču galvassāpes arī var būt asinsvadu reakcija ar spazmu, ko tautā pazīst kā migrēnu. Daces Bērziņas pacienti bieži vien sūdzas par saspringuma galvassāpēm, kas saistāmas gan ar slodzi un stresu, gan emocionāliem pārdzīvojumiem. Parasti šā veida galvassāpes ir ilgstošākas, turklāt mēdz pāriet hroniskā formā. Arī augsta ķermeņa temperatūra kombinējas ar galvassāpēm, un tas ir saprotami – temperatūras paaugstināšanos izraisa imūnsistēmas cīņa ar infekciju. Jo augstāka temperatūra, jo spēcīgāk organisms pretojas infekcijai. Bet sāpes kā tādas ir organisma trauksmes signāls, kas liek saprast – tagad visi spēki un uzmanība jāvelta tam, lai izveseļotos. Savukārt gadījumos, ja galvassāpes ir bez redzama iemesla vai tās laika gaitā kļūst biežākas, vai ir negaidītas un izteikti spēcīgas, būtu nepieciešama speciālista konsultācija. Ļoti asu, pēkšņu galvassāpju gadījumā ieteicams meklēt palīdzību pat stacionārā, jo tieši šādi izpaužas akūti asinsrites traucējumi galvā. Ļoti nopietna slimība, kas var sākties ar galvassāpēm, ir audzējs, taču neiroloģes praksē ir pierādījies – kamēr patoloģiskais veidojums nenosprosto smadzeņu šķidruma cirkulējošos ceļus vai nespiež uz smadzeņu apvalku, galvassāpju var nebūt. Rodas iespaids, ka audzēji izdala kādu narkotizējošu vielu, kas mazina sāpes bojājuma vietā.

Ievēro savas sāpes
Vēlams, lai katrs, sajūtot diskomfortu, neatkarīgi no sāpju intensitātes un biežuma, zinātu, kāda veida galvassāpes tās ir. Tāpēc ļoti svarīgi pavērot, vai tās sajūtamas no rīta vai vakarā, kāds ir to raksturs – stipras, asas, pulsējošas vai spiedošas, varbūt trulas. Jācenšas ievērot, kas tās provocē. Galvassāpes var radīt, piemēram, ļoti ass ēdiens, gaisa piesārņojums, citi ārējie faktori. Vairākumā gadījumu tās ir jau minētās saspringuma galvassāpes. Tad noder gan viegla masāža zem pakauša skausta rajonā, gan vjetnamiešu balzams ap deniņiem un punktos, kas atrodas tieši zem pakauša kaula, gan arī metāla stieplīšu galvas masētāji, ko var rotēt gan pulksteņa rādītāja virzienā vai pretēji, gan arī lēnām masēt vertikālā plaknē. Galvenais, lai masāža nerada nepatīkamas sajūtas, tad efekts izrādīsies pretējs gaidītajam.
Studijlaikā pasniedzēja Dacei Bērziņai parādījusi aktīvos punktus uz plaukstas, ko nepieciešams masēt, ja sāp galva. Tie atrodas uz īkšķa starp galējo un vidējo kauliņu (falangu). Kādreiz šos punktus var atrast arī pats, rūpīgi iztaustot, jo tie ir jutīgāki. Nezinātājam, lai tos precizētu, nepieciešams konsultēties ar akupunktūras speciālistu.
Ārste uzskata, ja galvassāpes nav agresīvi traucējošas, ir īdošas un tās ir iespējams izturēt, tad nevajadzētu steigties ar medikamentu lietošanu. Bez īpašas nepieciešamības lietotas tabletes var nodarīt kaitējumu organismam, turklāt visiem medikamentiem ir piemērotas ieteicamās devas, maksimālais lietošanas ilgums un biežums.
Izvērtējot galvassāpju fizioloģiju, vienīgais gadījums, kad medikamentus vēlams lietot savlaikus, ir migrēna, jo tas var novērst spēcīgas, ilgstošas (pat vairākas dienas), galvassāpes, kuru laikā sirgstošajam ir traucēta gan dzīves kvalitāte, gan darbspējas. Migrēnu var atpazīt pēc vienpusējām (vai nu labās, vai kreisās puses) sāpēm, ko var pavadīt slikta dūša, vemšana, nepatika pret trokšņiem, skaļu mūziku un citām skaņām, arī gaismu. Migrēnas lēkme parasti ilgst no divām līdz pat 48 stundām. Kādreiz tai var būt priekšvēstneši – izmainīta un saasināta oža (kaut kādu smaržu, smaku sajūta, kaut citi to nejūt), šņākoņa ausīs, zvaigznītes acu priekšā. Šīs izpausmes vērojamas mazu mirkli pirms lēkmes. Ja nosauktās pazīmes ir bijušas jau agrāk, bet galvassāpes nav bijušas, tad attiecīgie pavadošie simptomi ir citas saslimšanas pazīme. Migrēnai paredzēti specifiski preparāti, kas palīdz lēkmes kupēšanai, farmaceiti tos pazīst kā triptānu grupas preparātus. Ja pacients zina, ka viņam ir migrēna, jau pie pirmajām mokošo galvassāpju tuvošanās pazīmēm būtu jāizdzer pretsāpju līdzeklis.

Spēles ar vecākiem
Bērniem ir divi trumpji, kurus likt lietā, ja kaut ko ārkārtīgi negribas darīt. Pirmais ir sāpošs vēders, otrs – galvassāpes. Lai mazajiem nenāktos sirgt ar izdomātām galvassāpēm, vecākiem strikti jāatrunā, kā tās tiek ārstētas. Ja sāp galva, tad tajā dienā ne mācības, ne dators, ne televizors. Drīkst tikai klausīties, piemēram, portālā www.pasakas.net kādu audiogrāmatu. Klausīties var, atrodoties savā istabā un savā gultā. Šādi noteikumi ātri vien dziedina. Savukārt, ja bērnam tiešām galviņa sāp, jārēķinās, ka datorspēlēm jāsaka kategorisks nē, jo dators var būt pat galvassāpju provocētājs. Pašsajūtas izmaiņas nedrīkst ignorēt – ja par galvassāpēm rodas bažas, vēlams mazo izmeklēt pie bērnu neirologa.

Iedomu slimnieks
Arī pieaugušie mēdz galvassāpes izmantot kā vairogu, lai gan sūdzību iemesls drīzāk jāmeklē nesaskaņās ģimenē vai darba kolektīvā, jo spriedze un sliktas attiecības ģimenē tiešām bieži vien var būt galvassāpju iemesls. Bet par to, ka pilsētniekam lauku gaiss var būt sāpošas galvas iemesls, nevajadzētu smīkņāt. Izskaidrojums ir vienkāršs – skābekļa pieplūdums asinīs, kas nonāk centrālajā nervu sistēmā, ir tik straujš, ka uz to jutīgi reaģē galvas asinsvadi, radot galvassāpes. Galva var iesāpēties arī lidmašīnā, jo cilvēka spēkos nav ietekmēt gaisa spiediena maiņu, kas notiek vairākus tūkstošus metru augstumā virs jūras līmeņa.

Sāpju iznīdēšanas meklējumos

Lai novērstu galvassāpes, var likt vēsu kompresi, kas mazina zem skalpa esošās muskulatūras spazmas. Citādi ir ar masāžu deniņu rajonā – kādam tā var palīdzēt kaut daļēji atbrīvoties no galvassāpem, kādam būs gluži pretējs efekts – sāpes pastiprināsies, tāpēc vienota uzskata šajā ārstēšanas paņēmienā nav. Izšķirošs var izrādīties arī masāžas uzspiediena spēks.
Ja galvā ir tā saucamā vates vai smaguma, pilnuma sajūta, tad iemesls var būt arī venozās asinsrites lēni progresējoši traucējumi. Venozās atteces traucējumu dēļ galvas iekšienē tiek iestieptas intrakraniālās vēnas, vēlāk arī artērijas, kas rada it kā pilnuma, piebāztības sajūtu galvā. Šādā gadījumā noder ginka ekstrakta preparāti.
Zinātnieki, pētot galvassāpju rašanos, atklājuši sakarību starp alkohola, nikotīna lietošanu un biežākām galvassāpēm. Tātad viens no iespējamiem veidiem, kā nepakļaut sevi galvassāpju riskam, – atteikties no kaitīgiem ieradumiem.

Ir vērts padomāt, kādā ceļā var atbrīvoties no galvassāpēm. Piemēram, kādam palīdzēs krūzīte smaržīgas kafijas. Ir gadījumi, kad tieši kafijas izdzeršana samazina galvassāpes, jo tās tonizējošais spēks var izrādīties ārstniecisks. Līdzīgu efektu var panākt arī ar zaļo tēju. Kā nomierinošu dabisku līdzekli iesaka vīgriežu tēju, arī siltu kumelīšu, melisas, piparmētras tēju, citiem var palīdzēt pat parastā melnā tēja. Tomēr galvassāpju likvidēšanai nav medikamentiem līdzvērtīgu tēju, jo, lai gan tām ir terapeitiskais efekts, iedarbība nav ātra un var nebūt pietiekami spēcīga.Līdzīgi raksti

Viena no ziemas likstām - sāpīgās aukstumpumpas

Reti kurš var teikt, ka nezina, kas ir sāpīga un kaitinoša aukstumpumpa jeb herpe. Ja cilvēks reiz ir inficējies ar herpes simplex vīrusu (HSV), tad „tikt vaļā” no tā ir praktiski...

Lasīt vairāk


Slapjo kāju sekas – kakla sāpes

Jau pirmās lietus dienas ir paguvušas samērcēt kājas un ne lūgtas, ne aicinātas klāt kakla sāpes. Kas tās ir un kā tās atpazīt?

Kakla sāpes bieži ir saistītas ar vispārēju savārgumu un drudzi....

Lasīt vairāk


Skaistākā galvas rota - mati

Uz cilvēka galvas vidēji ir ap 100 000 matu, un katru dienu 75 līdz 100 no tiem mēs zaudējam. Ja mati izkrīt pastiprināti, iemesls var būt meklējams dzīvesveidā: nepilnvērtīgs uzturs, pārmērīgs stress...

Lasīt vairāk


Sāpīgie mezgliņi, par kuriem kautrējas runāt

Konsultējusi P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ķirurģe - proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša

Hemoroīdi ir viena no tām slimībām, par kuru daudzi cilvēki kautrējas uzsākt sarunu ar saviem...

Lasīt vairāk


Sāp locītavas jau kopš bērnības

Latvijā ir apmēram 1500 bērnu (līdz 18 gadu vecumam), kuri slimo ar kādu no reimatoloģiskām slimībām. Vieglāk norit akūtie artrīti, kas parasti veidojas pēc kādas infekcijas slimības un locītavās nerada...

Lasīt vairāk


Pēkšņas muguras sāpes

Tādas, ka nevar ne izkāpt no gultas, ne pieliekties, ne aiziet uz darbu. Kas noticis? Konsultē sertificēta fizioterapeite un masiere Ineta Zaharevska

Lasīt vairāk


Mani zobi ir mani draugi

Mūsdienās par skaistu smaidu ar žilbinoši baltiem zobiem parūpēties ir samērā vienkārši, atliek tikai atrast pareizo risinājumu un izvēlēties sev piemērotāko. Lai to paveiktu, jāzina dažas pamatpaties...Lasīt vairāk


Man izkrīt mati!

Galvas ādas problēmas, matu apjoma samazināšanās, izkrišana un lūšana ir biežākie iemesli, kāpēc cilvēki dodas pie matu speciālistes ģimenes ārstes Ingas Zemītes.

Lasīt vairāk


Kāds ir manas ādas tips?

Ir ļoti grūti atrast sev piemērotu krēmu sejas vai ķermeņa kopšanai. Daudzi izmēģina gan tiešām dārgos, gan lētos, bieži vien to īsto, vienīgo nemaz neatrodot. Kad ne visiem ir iespējama kosmetologa...

Lasīt vairāk


Kā smaržo mana elpa?

Ir izpētīts, ka apmēram 50% cilvēku ir nepatīkama elpa. Medicīnā to dēvē par halitozi, un to var veiksmīgi ārstēt. Konsultē zobārste Sintija Gusta

Lasīt vairāk


Apmāni savus sviedru dziedzerus!

Veselam cilvēkam sviedri ir bez smaržas, jo apmēram 98% to sastāvā ir ūdens, bet pārējie 2% ir dažādi sāļi un citas vielas. Pastiprinātas svīšanas dēļ uz ādas veidojas macerācija, kam pievienojas...

Lasīt vairāk