http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Steidzies, steidzies... Viss jau beidzies?

Jauns pāris apmeklē psihologu. Speciālists jautā sievai, kāda ir problēma.

“Mans vīrs cieš no priekšlaicīgas ejakulācijas,” viņa atbild.
“Vai tā ir taisnība?” psihologs jautā vīram.
“Ne gluži,” atbild vīrs. “Tā ir viņa, kas cieš, ne jau es.”

Anekdote? Jā, bet šādas situācijas itin droši varētu būt arī dzīvē...

Trīs minūtes

Par priekšlaicīgu ejakulāciju parasti runā tad, ja sēklas noplūšana un orgasma reakcija notiek dažu minūšu laikā (apmēram trīs minūtēs) pēc dzimumlocekļa ievadīšanas makstī. Dažiem vīriešiem pēc pāris frikcijām ir sēklas noplūšana, bet ir situācijas, kad ejakulācija notiek pat vēl pirms paša dzimumakta, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatikas klīnikas virsārsts, psihiatrs un psihoterapeits Artūrs Utināns. Īsāk sakot, tā ir paaugstināta uzbudināmība. Jo ātrāk vīrietis uzbudinās, jo ātrāk notiek ejakulācija. Par priekšlaicīgu to sauc arī tad, ja partnere vēl nav sasniegusi uzbudinājumu vai orgasmu. Tādos brīžos gan pulkstenī neviens neskatās, tāpēc diez vai pulksteņa laikam ir īpaša nozīme, toties jūtu, sajūtu un emociju termometram – gan.

Ideālas intīmās attiecības veidojas starp partneriem, kas spēj sajust viens otra noskaņojumu, slēptākās vēlmes, attiecīgā brīža seksuālo saskaņu vai disonansi – pastāv uzskats, ka visideālāk ir tad, ja abiem partneriem orgasms noris vienlaikus. Īstenībā sievietei orgasma var pat nebūt, taču vīrietis tik un tā sāk uztraukties – būs vai nebūs. Sievietei un vīrietim gluži vienkārši ir atšķirīga fizioloģija. Saskaņot orgasmus ne vienmēr ir nepieciešams.

A. Utināns skaidro, ka, analizējot priekšlaicīgas ejakulācijas cēloņus, svarīgi ir tā sauktie patoģenētiskie faktori. Viens no tiem ir trauksme. Tā var zināmā mērā palielināt uzbudināmību, lai gan erekcija var zust arī šī paša iemesla dēļ. Vēl jāņem vērā sliktas seksuālās iemaņas, kas varētu būt saistītas ar mazu pieredzi, turklāt parasti sekundāri tam pievienojas trauksme. Notiek pāragra noplūde, vīrietis sāk uztraukties, un, ja sieviete vēl kaut ko nevietā pasaka...

Lēnāk brauksi, tālāk tiksi

Gandrīz visos gadījumos, ja sieviete vīrietim pasaka, lai viņš mazliet piebremzē, tas palīdz. Jo ātrāk un biežāk izdara frikcijas, jo ātrāka būs sēklas noplūde. ”Var apstāties, darīt to lēnāk, izvadīt dzimumlocekli ārā, ievadīt atkal iekšā, izmantot ķircināšanas metodes,” iesaka ārsts. Parasti tas palīdz. Grūtāk ir tad, ja tas kombinējas ar erektīlo disfunkciju.

Ja vīrietis apstājas, zūd erekcija un viņš nonāk patoģenēzes burvju lokā. Tad arī seksa terapijas metodes būs sarežģītākas  ‒ vai nu jāapmāca sieviete ar roku apturēt sēklas noplūdi vai arī viņai pašai jāsamazina temps. Vīrietim ir neērti teikt: ”Stop, lēnāk!”, ja viņa iedomātā seksa aina ir mežonīga. Ja, piemēram, apmācām sievieti pašu piebremzēt, papildu barjera varētu būt kauns. Tādas apstāšanās dēļ vīrietim nereti ir bail, ka viņu varētu uzskatīt par slimu. „Kad pāris atnāk uz konsultāciju, sievietei iesaka – viņai jāievada dzimumloceklis makstī pēkšņi vai arī seksa terapeits pastāsta par dažādiem seksuālajiem vingrojumiem, kas ietekmē jūtīgumu un paaugstina savstarpējo sapratni, bet tobrīd aizliedz pašu dzimumaktu. Var mācīties attālināt priekšlaicīgu ejakulāciju. Ir dažādi ieteikumi pārim, kā mainīt ritmu – paātrinot, palēninot u. tml. Ja vīrietis iet uz psihoteraptiju viens, bez partneres, tad tas parasti saistīts ar bailēm no kritikas vai no tā, ka viņš tiks atstumts. Jāatceras, ka narcistisko priekšstatu pamatā ir vīrieša vēlme būt labākajam mīlniekam pasaulē un doma tikai par to, vai viņš ir labs vai ne. Katru kļūdiņu šādi cilvēki uztver kā milzīgu izgāšanos.” Ārsts iesaka: „Vienkārši rēķinieties ar savām izjutām un dariet visu lēnāk!”

Mēs bieži mēdzam domāt, ka galvenais dzimumaktā ir orgasms, bet tā nav. Aplams ir arī uzskats, ka vīrietim var būt orgasms tikai pēc sievietes. Šādos gadījumos pietiek, ja piebremzē un iemācās apmierināt partneri bez paša dzimumakta, jo tas nozīmē, ka attīstām empātiju (aizdomāšanās, kas partnerei ir labi). Skaidrs, ka sievietei sagādā baudu ne tikai frikcijas.

Zināšanas un spēle

„Katram vīrietim būtu jāizlasa vismaz pāris seksa rokasgrāmatu, sākot ar mūsu pašu slaveno dakteri Zālīti un beidzot ar kādu no rietumu speciālistiem,” uzskata A. Utināns. „Dažiem var būt priekšstats, ka tādas grāmatas lasa tikai neveiksminieki. Taču cilvēka smadzenes drīzāk ir kā dators ar cieto disku, kas nosaka uzbudināmību atkarībā no testosterona daudzuma. Pēc tam varam runāt par iemaņām un seksuālo izglītību jeb lejupielādi. Ja nav pietiekamas seksuālās izglītības, tad nav iespējams tikai ar kvēlu temperamentu vien būt labam mīlniekam.

Jāņa Zālīša grāmatā gan diemžēl nav minēts, ka sievietei priekšspēle sākas ar vārdiem. Ir sievietes, kuras kaitina pārāk tiešs jautājums: „Kā tad šovakar būs ar seksu?” Viņām vajag citu komunikatīvo priekšspēli, kuras laikā partnerim nepieciešama zināma pieredze. Ja vīrietim ir liela uzbudināmība, tad viņš (it īpaši jaunībā) piemirst, ka seksu taču var atkārtot. Dažam spējas atjaunojas jau pēc 20 minūtēm, citam ‒ pēc pusstundas, kādam ‒ pēc 40 minūtēm vai vēl vēlāk. Otrs dzimumakts jau būs garāks, ar ne tik izteiktu uzbudināmību.”

Pēc ārsta stāstītā, daudzi vīrieši uztver ātru sēklas noplūdi kā traģēdiju. Ja vēl arī partnere pasaka, ka viņš par otru nedomā, vīrietis to ļoti pārdzīvo. Jāzina, kā šādu situāciju labot un to drīzāk pārvērst spēlē. Bez pieredzes tas diez vai būs iespējams. Konsultācijās speciālisti vīrieti instruē, kā rīkoties un kā nonākt līdz otrajam seksuālajam aktam.

Nebaidies runāt par TO

Pie speciālista aicina vērsties katru reizi, kad pāris sajūt ‒ ir situācija, ar kuru viņi paši netiek galā. Vīrietim raksturīgi vizīti pie speciālista novilcināt un no tās izvairīties, ieslīgstot pārdzīvojumos, mazvērtības kompleksos. Ja viņš kautrējas, tad sāk vairīties arī no seksuālajām attiecībām.

Pasīva pozīcija biežāk tomēr noved pie savstarpējo attiecību pasliktināšanās. Tāpēc sievietei ar vīrieti vēlams par šo situāciju aprunāties kādā īpašā brīdī, kad viņi ir tam gatavi un abi jūt, ka labāk saukt lietas īstajos vārdos, īpaši, ja tas varētu abiem ļaut pilnīgāk izbaudīt intīmos mirkļus. Nevajadzētu kultivēt savā apziņā domu par aizliegtajām tēmām ‒ ja cilvēkam ir slikti, viņš taču to var apspriest un mēģināt situāciju mainīt! Piemēram, var gadīties, ka sievietei seksa kvalitāte šķiet laba, bet vīrietis uzskata, ka vajadzētu ilgāku seksu. Sieviete var ierosināt apmeklēt speciālistu, ja ejakulācija notiek pārāk ātri. Dažkārt gan sievietes domā, ka varēs izārstēt vīrieti ar savu mīlestību, bet tas nav iespējams.

Seksopatologs un psihoterapeits Dainis Balodis, uzsver, ka priekšlaicīga ejakulācija nav saslimšana. Arī citas saslimšanas to neietekmē. Šo parādību pareizāk būtu saukt par traucējumu (no angļu val.– disorder), un to ir iespējams labot/risināt/sakārtot. Problēmas parasti rodas tāpēc, ka vīrietim ir neērti meklēt palīdzību pie speciālistiem. Šādos gadījumos nu gan partnere varētu pierādīt savu mīlestību un iedvest mīļotajam drosmi... doties pie daktera. Mazliet vērtīgas informācijas, gudra speciālista padoms, puspuda pacietības un – lūk! – pēc kāda laiciņa visi mehānismi atkal strādā, ka prieks! Prieks tev pašam un viņai!

 Avots: Aptiekāra Žurnāls

 

 Līdzīgi raksti

Sāp locītavas jau kopš bērnības

Latvijā ir apmēram 1500 bērnu (līdz 18 gadu vecumam), kuri slimo ar kādu no reimatoloģiskām slimībām. Vieglāk norit akūtie artrīti, kas parasti veidojas pēc kādas infekcijas slimības un locītavās nerada...

Lasīt vairāk


Jaunās māmiņas pašsajūta

Ar krūti barojošas māmiņas bieži vien sūdzas par pastiprinātu matu izkrišanu, nogurumu un citām organisma reakcijām. Zīdīšanas procesā caur pienu mazulim tiek dota imunitāte un spēks. Ko darīt,...

Lasīt vairāk