http://www.aptiekualianse.lv/lv/uzzini-vairak/detail.php Uzzini vairāk

Uzzini vairāk

Kāju vēnas vasarā

Kāju vēnas vasarā

Domājam, ka smaguma sajūta kājās un to piepampums, kas rodas dienas otrajā pusē, nozīmē vēnu problēmas, taču speciālisti apgalvo, ka šie simptomi 100% neliecina par varikozām vēnām. Savukārt smaguma sajūtas neesamība negarantē, ka vēnas ir veselas. Kad īsti doties pie ārsta?
Pasaules iedzīvotāju slimība

„Vēnu varikoze ir virspusējo kāju vēnu vārstuļu nepietiekamība. Vizuāli to novēro apmēram 70–90% cilvēku – uz kāju ādas redzams tāds kā zirnekļveida tīklojums. Šāds tīklojums vairāk ir kosmētisks defekts, taču obligāti jāārstē slimība tad, kad zem ādas izspiedušies vēnu mezgli – kā bumbulīši, kas, kājās stāvot, ir sataustāmi, bet apguļoties izzūd. To novēro apmēram 40% cilvēku,” skaidro asinsvadu ķirurgs flebologs Ints Ūdris.

Viens no riskiem ir iedzimtība. Uztraukumam ir pamats, ja vecākiem vai vecvecākiem ir bijušas vēnu slimības, turklāt tās var izpausties jau skolas laikā. Tā kā saistaudu struktūra, organismam novecojot, kļūst vājāka, vēnu problēmas aktualizējas ar gadiem. 
Slimības sākumā var būt sūdzības par kāju noguruma un smaguma sajūtu, vēlāk arī par pietūkumu dienas beigās. Biežāk tas skar cilvēkus, kuriem darbs ir vienā pozā – sēžot pie datora vai stāvot kājās. Stāvus pozīcija šajā gadījumā ir labāka, jo cilvēks visu laiku tomēr ir spiests ik pa laikam pārnest svaru no vienas kājas uz otru, kas liek cirkulēt asinīm. Sēdus pozīcijā nevajadzētu atrasties ilgāk kā stundu. Interesanti, ka dažviet ārzemēs biroja darbs tiek veikts stāvus, jo pierādīts, ka cilvēka veselībai šāda poza ir labāka.

Īpašais posms – grūtniecība

Sievietes ar vēnu kaitēm slimo nedaudz biežāk, kas saistīts ar hormonu atšķirībām un to, ka katra grūtniecība ienes pārmaiņas sievietes dzīvē. Viens no hormoniem, kura līmenis grūtniecības laikā paaugstinās, ir progesterons. Tā iedarbībā atslābst muskuļi. Vēnu sieniņas, kas galvenokārt sastāv no saistaudiem, šajā periodā kļūst vājākas, vieglāk iestiepjamas un zaudē tonusu. Venozajai sistēmai papildu slodzi sagādā arī grūtniecības laikā palielinātais cirkulējošo asiņu daudzums. Dzemdei augot, tiek apgrūtināta venozo asiņu attece iegurnī, kas nereti rada kāju vēnu maisveida paplašinājumu veidošanos.
Ja, gaidot mazuli, nav noguruma sajūta kājās, tās nav pietūkušas un nav parādījušies vēnu mezgli, grūtniecei pie vēnu ārsta nav jāiet. Citādāk ir ar topošajām māmiņām, kuru mātēm, vecmāmiņām vai māsām ir šī kaite. Tad jau pirms bērniņa plānošanas nepieciešama flebologa konsultācija.

Flebologu apmeklē nekavējoties!
Ja pēkšņi pietūkusi viena kāja, tā kļūst zilgana un sākas sāpes, tūlīt meklē flebologa palīdzība. Šādi simptomi var norādīt par dziļo vēnu trombozi. Jo ilgāks laiks līdz ārstēšanās sākumam, jo lielāka tromba atraušanās iespējamība. Tiem, kuri ir šīs slimības riska grupā, īpaša uzmanība vēnām jāpievērš pēc ilgstošas sēdēšanas darba vietā, automašīnā, autobusā, tālā lidojumā. Šai slimībai ir tendence attīstīties arī pēc lūzumiem, kad ilgstoši bijusi ieģipsēta kāja un apgrūtinātas kustības.

 Ko darīt vasarā

1.      Siltumā vēnu sieniņas zaudē tonusu, kas veicina pastiprinātu kāju tūsku un vēnu varikozes veidošanos. Kusties! Tā kā tev ir statiska darba poza, centies ik stundu atrast iespēju nodarbināt ikru muskulatūru un lielās locītavas, lai izkustinātu lielo iegurni. Der pat vienkārša izstaipīšanās vai pāris pietupienu. Pēc darba – pastaigā pa trepēm. Vakarā vari nopeldēties, nūjot, braukt ar velosipēdu, bradāt pa jūru.

2.      Veic kāju kontrastdušas. Uz nakti var uzziest atvēsinošu gelu.

3.      Lieto vazoprotektorus – tie ir vēnu/kapilāru protektori, kas mazinās tūsku, sāpes un smaguma sajūtu.

4.      Lieto medicīniskās kompresijas zeķes. Lai gan šīs zeķes ir salīdzinoši dārgas, tās ir ļoti izturīgas. Ja vajadzīgais izmērs netiek ražots pārdošanai, tās var pasūtīt individuāli.

 

Avots: Aptiekāra Žurnāls

 Līdzīgi raksti

Slapjo kāju sekas – kakla sāpes

Jau pirmās lietus dienas ir paguvušas samērcēt kājas un ne lūgtas, ne aicinātas klāt kakla sāpes. Kas tās ir un kā tās atpazīt?

Kakla sāpes bieži ir saistītas ar vispārēju savārgumu un drudzi....

Lasīt vairāk


Kāju vietā – bluķīši

Pēdējā laikā bieži saskaros ar pieredzi, kad pat gados jaunām sievietēm pietūkst kājas. Viņām parasti šķiet, ka iemesls ir staigāšana augstpapēžu kurpēs un arī karstais laiks. Kad kāju pampšanai...

Lasīt vairāk